2025. Január 10. péntek
Az enyhébb alvási apnoé kezelésében jó alternatíva lehet az eszköz, amely alvás közben előrébb helyezi az alsó állkapcsot és a nyelvet.

A JAMA Internal Medicine szaklapban megjelent kutatás szerint enyhe/közepes obstruktív alvási apnoé esetén az állkapocs előrehelyező eszköz segíthet a horkolás és a nyugtalan láb kezelésében. Az eszköz ugyanakkor az eredmények szerint nem javítja a nappali álmosságot. Az alvási apnoé számos tünete között nappali álmosságot, fejfájást és nyugtalan láb érzést okozhat, és összefüggésbe hozható a magas vérnyomással és az agyvérzés kockázatával is. Leghatékonyabb kezelését a folyamatos pozitív légúti nyomás (CPAP) terápia jelenti, mely során alvás közben egy légzőmaszk állandó levegőáramlással segít nyitva tartani a légutakat. A másik kezelési lehetőség enyhe és közepesen súlyos apnoé esetén alkalmazható. Ilyenkor egy a szájba helyezett speciális eszközzel előrébb helyezik az alsó állkapcsot és a nyelvet alvás közben. A mostani kutatásban 91 olyan felnőttet osztottak be két csoportba, akik horkolástól és nappali álmosságtól, vagyis enyhe/közepes alvási apnoéban szenvedtek. Az egyik csoport tagjai személyre szabott állkapocs előrehelyező szájbetét kaptak, amely legalább hat milliméterrel helyezte előrébb az alsó állkapcsukat. A másik csoport egy hasonló kinézetű eszközt kapott, ez azonban egyáltalán nem helyezte előrébb az állkapcsukat (placebo).

Bár az eszköz használata javított az alvási apnoén, a vizsgálat azt mutatta, hogy nem volt különbség a két csoport között a nappali álmosság és az életminőség javulását tekintve. „Ez nem jelenti azt, hogy az eszköz nem hatékony a tünetek tekintetében” – mondta Dr. Winfried J. Randerath, a tanulmány kísérő vezércikk szerzője. „Csupán arra utal, hogy a mű eszköz placebo hatását is számításba kell vennünk, amikor ezeknek a paramétereknek a változását próbáljuk értelmezni.” A horkolás és a nyugtalan láb tünetek ritkábbá váltak az állkapocs előrehelyező szájbetétet használó csoportban, mint a kontroll csoportban, a fejfájás és az álmatlanság terén azonban nem mutattak ki különbséget a két csoport között. A kutatás vezetői azt tanácsolják, hogy az alvási apnoéban szenvedő vagy horkoló betegek nyugodtan választhatják az állkapocs előrehelyező szájbetétet, amennyiben nincs másik párhuzamos betegségük, amely hatékonyabb alvási apnoé elleni kezelést tesz szükségessé.


Forrás: Medipress
2015. 06. 09.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés