Az inszomnia kognitív modelljei arra utalnak, hogy a veszélyre irányuló figyelmi éberség az alvást megelőző időszakban oksági szerepet játszhat az álmatlanságban azzal, hogy a fiziológiai és pszichológiai izgatottság szintjét oly mértékben megemeli, hogy egy olyan állapotot hoz létre, amely összeegyeztethetetlen az alvás megkezdésével. Ezekkel az elméletekkel egybevágóan kutatások erősítették meg azt, hogy az inszomnia összefügg az alvással kapcsolatos fenyegető információkat előnyben részesítő elfogult figyelem mintákkal. Több vizsgálat is kimutatta, hogy a figyelmi elfogultságot értékelő módszerek, például a figyelempróba feladatok, átalakíthatók figyelem elfogultságot módosító (ABM) feladatokká. Kimutatták, hogy az ilyen feladatok alkalmazásával a veszélyre irányuló elfogult figyelem módosítása terápiás előnyhöz vezethet olyan állapotok esetén, amikor ez az elfogultság tapasztalható. Ezek közé tartozik például a szorongás és a hangulatzavar.
A kutatók azt vizsgálták, hogy egy figyelem elfogultságot módosító (ABM) feladat célzott elvégeztetése az alvást megelőző időszakban csökkentheti-e az álmatlanság tüneteit és az alvást megelőző izgalmi állapot tüneteit. A kísérlet 8 napig és 7 éjszakáig tartott. Az első két nap alapvonali időszakként szolgált, mely során az alanyok bevalláson alapuló kérdőíveket töltöttek ki és alvásmonitort viseltek, de nem végeztek ABM illetve kontroll feladatot. Ezt az alapvonali két napot követte 5 feladatmegoldós nap, amikor az alanyok közvetlenül lefekvés előtt elvégeztek egy figyelem elfogultságot módosító (ABM) feladatot vagy egy nem képző kontroll feladatot az okostelefonjukon.
Az eredmények összességében azt mutatták, hogy a veszélyre irányuló figyelmi éberséget célzó figyelem elfogultság módosítás az alvást megelőző időszakban képes csökkenteni a kognitív izgalmi állapotot és enyhíteni az inszomnia tüneteit, ami fontos lépést jelent egy az álmatlanság elleni újfajta beavatkozás kifejlesztése felé.