2025. Február 13. csütörtök
Új-zélandi kutatók felfedezték, hogy az altatás megváltoztatja a biológiai óra működését, műtét után emiatt érzik magukat úgy a betegek, mintha egy hosszú repülőút után értek volna földet.

Az Aucklandi Egyetem kutatói szerint az általános érzéstelenítés (altatás) gyakorlatilag kémiailag kiváltott jet-lag, azaz a több órán át tartó repülőutakat követően fellépő tünetegyüttes, ami megmagyarázza, hogy az altatásból magukhoz térők miért érzik úgy, hogy csak egész rövid időt töltöttek a műtőben.

altatás

Dr Guy Warman, az egyetem aneszteziológiai tanszékének és biológiatudományi karának munkatársa és kollégái elsőként mutatták ki, hogy az altatás megváltoztatja azon kulcsgének aktivitását, melyek a biológiai óra működését szabályozzák: egy másik időzónába kapcsolják át őket. A hatás legalább három napon át megmarad, még akkor is, ha erőteljes fényhatás jelzi a pontos napszakot. „Egy ideje már ismert tény volt, hogy az altatás megzavarja az időérzéket, ami befolyásolhatja az alvásmintát, a hangulatot, a sebgyógyulást és az immunrendszer működését. A működési mechanizmus megértésével kidolgozhatjuk ennek kezelési módját, így esetleg javulhat a műtétet követő gyógyulás” – mondta el Warman.

A kutatók méhekkel végeztek kísérleteket. „Talán szokatlanul hangzik, de a méhek ideálisak az időérzék tanulmányozására. Ezek a rovarok elképesztően pontosan érzékelik az idő múlását, ez teszi lehetővé számukra, hogy a megfelelő időpontban és helyen kutassák fel a virágokat a táplálék begyűjtése céljából. A viselkedésük megfigyelésével pontosan nyomon követhető, miként tájékozódnak az időben, így lemérhető az altatás hatása is. További előnyük, hogy a biológiai órájuk nagyon hasonlóan működik az emlősökéhez” a – összegezték a kutatók, akik az eredményeket a Proceedings of the National Academy of Sciences hasábjain tették közzé.

A kutatás során a méheket egy gyakran használt érzéstelenítő beadását megelőzően betanították arra, hogy felkeressenek egy bizonyos tápanyagforrást. Rögzítették az útvonalat, melyen az altatást követően haladtak, illetve azt, hogy mennyit késett a begyűjtés. Így ki tudták kalkulálni, hogy melyik napszakban érezték magukat az állatok. Az eredmények szerint az időérzékelésük jelentősen lelassult az altatás során. Új-Zélandon már meg is kezdték a felfedezések gyakorlatba való átültetését.


Forrás: Medipress
2012. 04. 23.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés