2025. Január 29. szerda
A közelmúltban sokat lehetett olvasni arról, hogy az ülőmunka milyen egészségügyi kockázatot jelenthet. Egy új tanulmány arra is rávilágít, hogy milyen veszélyei vannak hosszan tartó álló munkának.

A világon a munkavállalók több, mint felének kell a munkaidejük háromnegyed részét állva tölteniük – mondták a kutatók, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy az állómunka fáradtságot, lábgörcsöt és hátfájdalmat okozhat. Ezek mind olyan problémák, amik nemcsak kellemetlenséget okoznak, de hatással vannak a teljesítőképességre is. A Human Factors and Ergonomics Society című folyóiratban megjelent közleménnyel kapcsolatban készített riportban megjegyezték, hogy hosszútávon az izmok kifáradása ízületi problémákat és hátfájást okozhatnak. „A munkavégzéssel összefüggésbe hozható csont- és izomrendszert érintő problémák nemcsak a munkavállalók, hanem a vállalatok és a társadalom számára is terhet jelentenek.” – mondta María Gabriela García, a közlemény egyik szerzője. Ennek ellenére az izmok hosszan tartó állómunka okozta kifáradása nem kapott elég figyelmet a kutatások terén.

A fiatal és idős dolgozók egyaránt érintettek lehetnek

García és munkatársai 14 férfi és 12 nő bevonásával, két különböző korcsoportban vizsgálták, hogy milyen hatása van 5 órás időszakokban végzett állómunkának. Ezekben az 5 órás periódusokban nem lehetett 5 percnél tovább leülni és az ebédszünet maximum 30 percig tartott. A kutatók úgy vizsgálták az izom kifáradásának mértékét, hogy elektromosan stimulálták az izmot, majd mérték az izomrángás (MTF) erejét. Mérték a testtartás stabilitását is, és megkérdezték az önkénteseket, hogy mennyire érzik kellemetlenül magukat. Az eredmények azt mutatták, hogy az 5 órás időtartamban végzett állómunka esetén lényegesen fáradtabbak voltak, még a rendszeresen beiktatott szünetek ellenére is. A hosszútávú kifáradás tünetei még 30 perces pihenést követően is fennálltak. A fiatalabb (18-30 éves) résztvevők ugyanúgy kifáradtak, mint az idősebb, 50 év feletti munkavállalók.

„Lehet, hogy fáradtak a dolgozók, de nem érzékelik”

A kutatók megállapították, hogy különbség van a fizikailag mérhető értékek és azoknak az önkénteseknek az érzései között, akik nem érzékelték a fáradtságot 30 perccel az 5 órás munkavégzést követően. „A hosszútávú állómunka után kialakuló fáradtság fennállhat anélkül, hogy a dolgozó ezt érezné.” – mondta García, majd hozzátette: „Az álló munkát végző dolgozók jelenleg érvényben lévő munkarendje nem megfelelő a fáradtság megelőzésére, és a tartós izomfáradtság mozgásszervi betegségeket, hátfájdalmat okozhat.” A Canadian Center for Occupational Health and Safety (CCOHS) szerint a rendszeresen végzett állómunka nemcsak fáradtságot és derékfájást, hanem más egészségügyi problémákat, például lábfájdalmat, lábdagadást, visszereket, illetve a nyak és a váll merevségét is okozhatja. Ezek gyakran előforduló panaszok olyan munkavállalók körében, akiknek a munkája megköveteli, hogy sokáig állva dolgozzanak; ilyenek például a futószalag mellett dolgozók, az értékesítés területén dolgozó munkatársak és a gépkezelők. A CCOHS hozzátette: „Egy jól megtervezett munkahelyen a munkavállalóknak lehetőségük van arra, hogy többféle testhelyzetben végezhető munkák között időről-időre választhassanak.” Megjegyezték, hogy azokon a munkahelyeken, ahol megkövetelik, hogy a dolgozók álló helyzetben végezzék a munkájukat, ott is lehetőséget kell biztosítani arra, hogy időnként leülhessenek. A Medical News Today 2015. februárjában számolt be egy ausztrál kutatás eredményeiről, miszerint a kényelmetlen testhelyzetben végzett manuális munka nyolcszorosára növelheti a derékfájás kialakulásának lehetőségét. Az Arthritis Care & Research című folyóiratban megjelent vizsgálatban a kutatócsoport megállapította, hogy néhány kiváltó tényező befolyásolható, és ezzel megelőzhető a derékfájás kialakulása.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés