Hogyan készüljünk az allergiavizsgálatra?
Tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás – aki először tapasztalja az allergia tüneteit, könnyen hiheti azt, hogy csak náthás. Ám ha a panaszok huzamosabb ideig fennállnak, esetleg tavaly is az évnek ebben az időszakában jelentkeztek, akkor gyanakodhatunk allergiára, és érdemes mielőbb orvoshoz fordulnunk! Az első allergiavizsgálat előtt az orvos ki fog kérdezni a panaszainkról.
Az alábbiakat érdemes átgondolni a vizsgálat előtt:
• Mikor jelentkeztek először a tünetek?
• A tünetek minden évben ugyanabban az időszakban térnek vissza?
• Van eltérés a tünetek intenzitásában aszerint, hogy a szabadban vagy beltéren érezzük-e erősebbnek?
• Milyen gyógyszereket szedünk?
• Van-e allergiás a családban?
A keresztallergia a nyírfapollen allergiásoknál a leggyakoribb?
Ennek az az oka, hogy egyes anyagok kémiai szerkezetében olyan kicsi az eltérés, hogy a szervezet nem tud különbséget tenni közöttük. Amennyiben valaki a nyírfapollenre érzékeny, az almával szokott leginkább jelentkezni a keresztallergia, de bizonyos esetekben allergiás reakciót válthat ki a mogyoró, a dió, a mandula, a cseresznye, a sárgabarack, a körte, a szilva, a meggy, az őszibarack és a burgonya is.
Milyen szemtünetekkel keressünk fel allergológust?
Akkor kell allergiára gondolunk, ha a tünetek mindkét szemnél egyformán jelentkeznek: viszketnek, égnek, vörösek, esetleg könnyeznek vagy váladékoznak, de akár kötőhártyagyulladás is kialakulhat. Egyértelműen allergológusra van szükség, ha ezeket egyéb panaszok, mint például tüsszögés, orrfolyás és orrviszketés is kísérik!
Aki földimogyoró-allergiás, legyen óvatos más magvakkal is!
A földimogyoróban és több olajosmagban, például a kesudióban, a pisztáciában, a pekándióban és a mandulában található allergén – egy kis fehérje molekula – ugyanis annyira hasonlít egymásra, hogy a szervezet esetleg nem is tudja megkülönböztetni, és a hasonló fehérje molekula szintén allergiás választ adhat. Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy ez a hasonlóság sajnos olyan anyagok között is fennáll, amelyekről sosem gondolnánk, például a parlagfű és a görögdinnye vagy a mogyoró és a nyírfapollen között.
Nem mindegy, milyen orrspray-t használ allergiás orrdugulásra!
Az egyik legbosszantóbb tünet elhúzódó nátha esetén az orrdugulás. Ilyenkor a leggyorsabb megoldást keressük a problémára, ami általában a recept nélkül kapható orrspray-t jelenti. Fontos tudni, hogy ezeket csak a betegtájékoztatóban leírt ideig – általában 7-10 nap – szabad használni, mert ennél hosszabb idő után akár az orrnyálkahártyát is károsíthatják!