![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
Az 1980-as években az Egyesült Királyságban százezer lakosra 4,9 olyan haláleset jutott, ami az alkoholizálással kapcsolatos májbetegségekből eredt. Ez a mutató nagyjából megegyezett más nyugati országok májhalálozási adataival, beleértve például Ausztráliát vagy Norvégiát.
![alkoholfogyasztás, halál alkoholfogyasztás, halál](https://www.vital.hu/files/images/i_alkoholfogyasztas-halal.jpg)
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adataiból azonban kitűnik, hogy míg a többi nyugati államban 1986 óta fokozatosan csökkent vagy stagnált a májhalálozás, Nagy-Britanniában 2008-ig megduplázódott a mortalitás. Ekkor százezer lakosra 11,4 májbetegségből eredő haláleset jutott.
Mint Sir Ian Gilmore, a Southamptoni Egyetem professzora rámutat, ha a mostani tendenciák folytatódnak, 8900-an hunynak el évente az alkoholizálásból eredő májbetegségben a szigetországban. Ez azt jelenti, hogy a következő húsz évben akár negyedmillió életet is követelhet az alkohol Nagy-Britanniában.
A szakember és szerzőtársai szerint ha ellenben hathatós kormányintézkedések történnek az alkoholfogyasztás csökkentése érdekében, 2019-re évi 2500-ra mérsékelhető a szeszes italokkal kapcsolatos májhalálozások száma.