2025. Február 24. hétfő
A Massey Egyetem kutatásából kiderült, hogy az alkohol fogyasztása valamilyen lágyszövet-sérülést követően jelentős mértékben megnöveli a gyógyulás időtartamát.

Dr. Matt Barnes már korábbi kutatásai során is kimutatta, hogy az alkohol akadályozza a felépülést a sérülésekből. Egyik kísérletében a résztvevők olyan intenzív edzést folytattak, ami izomkárosodást okozott. Az alanyok ezután alkoholt fogyasztottak, olyan dózisban, ami hét szabványos férfiadag italnak felelt meg. Egy másik alkalommal ugyanezt az izomsérülést váltották ki, de ezt követően narancslevet fogyasztottak a résztvevők. A következő három napban a károsodott izom erejének csökkenését mérték, és kimutatták, hogy az alkoholfogyasztás egyértelműen lelassította a gyógyulást a narancsléhez viszonyítva. Dr. Barnes elmondta, hogy nem az alkohol gyengíti le az embert, hanem valami történik az alkohol és a károsodott izom között, az alkohol valamilyen kölcsönhatásba lép a károsodott szövettel.

A következő kísérletben fele ennyi alkoholt adtak a résztvevőknek, és ez nem befolyásolta az izomkárosodást követően kifejtett erőt. A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy további kutatásokkal kell meghatározni, mi az a küszöb, ami felett az alkohol visszaveti a gyógyulást. Dr. Barnes a kísérletekben elektromos stimulációt használt a lábizom összehúzódásának kiváltására. Így az agy kikerülésével lehet megállapítani, pontosan mi zajlik az izomban, anélkül, hogy az agy bármilyen módon befolyásolná a folyamatot. E módszer mellett a kutatók az izom akarattalan aktiválását is vizsgálták, majd összehasonlították a két technikát. Kiderült, hogy a résztvevők által önként kifejtett erő csökkent, az elektromos stimuláció által kiváltott erő azonban változatlan maradt. Barnes szerint az arra utal, hogy amikor az alkohol az izomkárosodással párosul, a központi idegrendszer aktivitásának csökkenését eredményezi. Az ember azt hiszi, hogy a lehető legnagyobb erőt fejti ki, valójában azonban nem így van. Valami korlátozza a kifejtett erőt. Ez a megnövekedett fájdalomérzettel állhat összefüggésben, ennek bizonyításához azonban további kutatásokra lesz szükség. Korábban tehát csak azt javasolták a sportolóknak, hogy sérülés után egy ideig kerüljék az alkoholt, most azonban már bizonyíték is van arra, miért fontos az önmegtartóztatás.


Forrás: Medipress
2012. 12. 18.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés