2024. Szeptember 19. csütörtök
Mexikói tudósoknak sikerült azonosítaniuk és mennyiségileg is megbecsülniük a kukorica-tortillában, rizsben, csilipaprikában, finomított szószokban, csirkemellben és tojásban lévő rákkeltő aflatoxinokat, amik közvetlen kapcsolatban lehetnek a méhnyakrák és a májrák kialakulásával.

Régóta ismert, hogy aflatoxinokkal fertőzött ételek fogyasztása kapcsolatba hozható daganatok kialakulásával. Ezeket a rákkeltő anyagokat az Aspergulus flavus és az A. parasiticus nevű gombafajok állítják elő. Magda Carvajal Moreno, a Nemzeti Autonóm Mexikói Egyetem Biológiai Intézetének munkatársa, és a mostani kutatás vezetője szerint ez az első alkalom, hogy ezeket a betegségeket valaki közvetlenül összefüggésbe hozta az aflatoxinok jelenlétével. "Ezek a leggyakoribb, napi szinten fogyasztott rákkeltő anyagok" - fogalmazott a szakember.

A tudósok összesen 800 kiló helyben gyártott tortillát, tíz különböző fajta csilipaprikát, valamint rizst és kukoricát vizsgáltak meg, és arra is kíváncsiak voltak, hogy a toxinok mennyire képesek elraktározódni az állati szövetekben. Az eredmények szerint az aflatoxinok a csirkemellben, a zúzában, a májban és a tojásban (a fehérjében és a sárgájában egyaránt) képesek nagy mennyiségben felhalmozódni. Carvajal Moreno szerint hasonló molekulákat nyertek ki emberi méhnyakrák- és májrák-sejtekből is, ebből pedig arra következtetnek, hogy az aflatoxinok fontos szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.

Ez a mostani az első kutatás, aminek során sikerült kimutatni, hogy az aflatoxinokkal fertőzött élelmiszerek fogyasztása méhnyakrákot okozhat. Ezek a rákkeltő anyagok ezen kívül a bél-, hasnyálmirigy-, valamint mell- és tüdődaganatok kialakulásában is szerepet játszhatnak - nyilatkozta Carvajal Moreno. A toxinok a földben, vizekben és a levegőben is megtalálhatók. A toxint termelő gomba gyakran a hűtőszekrényekben is jelen van zöldes penész formájában, és rendkívül ellenálló a magas hőmérséklettel szemben. Carvajal Moreno szerint az emberek naponta fogyasztanak olyan ételeket, amikből az évek során az aflatoxinok felhalmozódhatnak a DNS-ben, hogy később komoly betegségeket okozzanak. A toxinok elkerülésére érdemes rendkívül óvatosan eljárni az ételek tárolásánál, és ajánlott csökkenteni a problémás ételek fogyasztását, valamint növelni az antioxidáns-bevitelt.


Forrás: Medipress
2013. 10. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés