2024. November 26. kedd

válaszok: szex, pszichiátria

Dr. Vizi János szexológus, pszichiáter válaszol


Mit szedjen a férjem a depressziójára?
A férjem mániás depresszióban szenved. 13 évvel ezelőtt kezdődött a betegsége, amit persze akkor még nem tudtunk. Sajnos még nincs állandó orvosunk. Eddig nem hitte el, hogy beteg, mert a mániás fázist nem ismerte el betegségnek. Kimondottan depressziós csak kétszer volt. Akkor pedig megmagyarázta valami indokkal, hogy miért depressziós. Most van először, hogy különösebb indok nélkül depressziós. 6 hete járunk egy pszichiáterhez, aki cymbalta 60 mg-ot írt fel. Kéthetente járunk kontrollra. 5 nappal ezelőtt írt fel a cymbalta mellé a Mizapint. Összesen április 10-e óta tart ez az állapot, minden javulás nélkül. A jelenlegi orvos előtt is jártunk orvoshoz (2006 december), sajnos Ő máshova költözött. A férjem Zyprexa velotab 10mg-ot is szed. Először Sertrvin-t szedett a depresszióra. Ezt még a régi orvos írta fel.
A kérdésem az lenne, hogy 6 heti folyamatos szedés után elképzelhető-e még ettől (cymbalta) a gyógyszertől javulás, vagy váltani kellene másikra. A kezelőorvos azt mondta, hogy ettől erősebb antidepresszáns nincs (legfeljebb ez, 90 mg-os adagban). Én viszont az interneten böngészve azt olvastam, hogy egyik embernek egyik, másik embernek másik gyógyszer használ. Mit tanácsol? Elvigyem a férjemet másik pszichiáterhez, vagy maradjunk a réginél?
H.né S. Erika



Konkrét gyógyszerekről a nyilvánosság előtt nem nyilatkozhatok. Kétségtelen, hogy a depresszió elleni gyógyszerekkel szembeni egyéni reakciókészség nagyon változó – a „gyengébb-erősebb” fogalma ebben a gyógyszercsoportban nem igazán értelmezhető. Az antidepresszívumok hatása csak hosszabb szedés után alakul ki teljesen. A hat hét határeset. Ha a javulás semmiféle jele sem mutatkozik ennyi idő alatt, akkor már túl sokat biztosan nem érdemes várni. A korszerű gyógyszerterápiás elvek szerint általában monoterápiára törekszünk, vagyis egyszerre egyféle gyógyszert adunk. Különösen kerülendőnek tartjuk ugyanabba a gyógyszercsoportba tartozó szerek kombinálását. A férje kétféle antidepresszívumot is szed – ezt a megoldást csak kivételes esetekben alkalmazzuk, különösen „mániás depresszió” – vagy ahogy ma nevezzük, bipoláris betegség esetén. Ugyanis ezekben az esetekben nagy a „mániás átcsapás”, vagyis a depresszióból mániába „váltás” veszélye. De ezeknek a problémáknak a kezelése távolról sem pusztán gyógyszerelés kérdése, az orvosváltásról elsősorban a férjének kell döntene.
Dr. Vizi János




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -