2025. Január 20. hétfő

válaszok

Dr. Jakab Csilla belgyógyász válaszol


Toxoplazmózis

Évekkel ezelõtt egy részletes vérvizsgálat megállapította, hogy toxoplasmosis fertõzésem van. /az Epstein-Bar vírus is szóba került, de azt hiszem az nincs /?/ Akkor a testemet elborító, ismeretlen eredetû, viszketõ, apró kiütések kiderítése miatt végezték a vizsgálatot. Sajnos nem emlékszem, hogy akkor kifejezetten a toxoplasmosisra kaptam-e valami gyógyszert, de mivel a viszketõ pontocskák elmúltak és csak rendkívül ritkán jön egy-egy elõ, az üggyel nem foglalkoztam.

Talán nem mellékes információ: kutyával és macskával élek egy lakásban. Kutyánk mióta megszülettem mindig volt, macska csak 3 éve van. Mellesleg itt jegyzem meg, hogy volt egy vetélésem, és több mint 20 éve /császármetszéses-vérátömlesztéses (2 liter) szülésem óta/ nagyon gyakran jelentkezõ herpeszkiütéseim is vannak. Egyszer övsömöröm is volt.

Úgy két éve, egy fura szituációban a tiszta, felhõtlen, kék égre felnézve azt tapasztaltam, hogy az én csarnokvizemben valamiféle kis pontocskák úszkálnak. Jobban szemügyre véve ezeket a kis lényeket, én úgy látom, hogy ezek valamiféle egysejtûek /kör alakúak, középen egy ponttal/, akik néha egyedül, de többnyire összekapaszkodva /kicsik, nagyok/ úszkálnak a szemem elõtt. Ezt csak ebben a furcsa szituácóban /kék, tiszta égre nézve/ látom, és csak akkor, ha kifejezetten "ráfókuszálok". A szememnek egyébként semmi baja /a rövidlátáson kívül, ami 56 évemet tekintve nem meglepõ/

Kérdés: kik ezek a lények, közük van-e a toxoplasmosisomhoz, és fõképp mit tegyek? A családomban akinek elmondtam, azt mondta, bolond vagyok, a szememben semmiféle egysejtûek nem úszkálhatnak. Emiatt félek elmenni szemorvoshoz is, nehogy õ is az ideggyógyászhoz küldjön.

Kérem szíveskedjenek problémámra válaszolni.

Köszönettel: Mária

Kedves Mária!

A toxoplasmózishoz is társulhat szembetegség, ennek neve orvosi nyelven: uveitis, ennek is egy formája, ez az uveitis posterior. Az uveitisnél általában a szemtünetekre jellemzõ: többnyire enyhe panaszok, fõképp csökkent vagy ködös látás, fekete úszkáló homályok vagy az uveitisre utaló szövõdmények: szürkehályog, zöldhályog, szemideghártya-leválás. Az akkutan kialakuló gyulladásra pedig a fénykerülés, fájdalom és a szem belövelltsége jellemzõ.

Meg kell említeni azt is, hogy bizonyos herpeszfajták is okozhatnak hasonló szemtüneteket, melyek következtében ideghártya-pusztulás, ill. -leválás is jelentkezhet a fentiekhez hasonló szemtünetekkel.

Továbbá az életkora alapján akár magas vérnyomás, sõt cukorbetegség fennállása is feltételezhetõ, melyeknek szintén jelentkeznek szemtünetei, fõképpen a kezeletlen esetekben.

Javaslatom tehát a következõ:

  • Mindenféleképpen jelentkezzen szemésznél, s mondja el részletesen a panaszait, s alapos szemészeti vizsgálat történjen.
  • Jelentkezzen házi orvosánál, méresse meg többször vérnyomását, s vérvétel is történjen: vércukorvizsgálat, süllyedés, vérkép, stb.
  • Immunológiai vizsgálatok is indokoltak, a visszatérõ herpesz és egyéb vírusfertõzések csökkent immunitásra utalnak, másrészrõl, amennyiben valóban igazolódik a fent említett uveitis, keresni kell a hátterét mely vagy fertõzéses eredetû vagy immunológiai eredetû betegség.
  • Ne szégyellje panaszait elmondani, hogy mielõbb tisztázódni tudjon a tünetek háttere!


    Dr. Jakab Csilla




    Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés