2024. November 26. kedd

válaszok: szülész, nőgyógyász

Dr. Petróczi István szülész-nőgyógyász szakorvos válaszol


Elhalt terhesség

22 évesen estem teherbe, alapvetõen teljesen egészséges vagyok, ez volt az elsõ terhességem. A vércsoportom B -, a páromé A +, de az ellenanyagszûrések során nem mutatkozott ellenanyag termelés, úgyhogy ezzel elvileg nem lehetett probléma. Minden rendben volt egészen a 38. hétig. Ekkor kerestem fel a védõnõt (hétfõn), aki elvégezte a szokásos vizsgálatokat: vérnyomás(135/80), súlymérés, NST, és mindent rendben talált, ezt egy nõgyógyász orvos is megerõsítette. Másnap mentem el a 38. hetes ultrahang vizsgálatra, ahol szintén minden rendben volt, a babámat 3022 g-ra becsülték, a méretei teljesen jók voltak. (A leleten szerepel, hogy "Lepényi keringés Doppler vizsgálata" azonban ennek az eredményét nem tudom, hogy hol keressem.) Az ultrahangos hölgy csak annyit mondott, hogy minden rendben. A következõ napon kerestem fel a nõgyógyászomat, aki megvizsgált és õ is mindent rendben talált, megnézte a méhszájat és meghallgatta a szívhangot is. A következõ hétfõn ismét mentem a védõnõhöz NST vizsgálatra. Elõször megmérte a vérnyomásomat, ami a második mérésre 150/90 volt (az elsõ még magasabb), a lábam és a kezeim pedig nagyon be voltak dagadva. Éppen elkezdte írni a beutalót a vizeletvizsgálatra, de még hátra volt az NST vizsgálat. Ekkor nem találtak szívhangot. Így azonnal felküldtek a szülõszobára, ahol ultrahangvizsgálat következett. Itt sajnos egyértelmûen megállapították, hogy a magzat nem él. A babám pontosan a 39. héten született, 2900 g-mal és 49 cm-rel. Ezen körülmények miatt nem került sor a vizeletvizsgálatra.

A baba halálának okát azonban a mai napig nem tudjuk egyértelmûen. A boncolás során megállapították, hogy a babának semmilyen szervi rendellenessége nem volt. Az epikrízis: A 39. terhességi hétre született érett fiú magzat halála méhen belül, hypoxias körülmények között állott be, melynek hátterében a méhlepény többgócú részleges ún. fehér infarctusát találtuk. A szülés utáni kontroll vizsgálaton minden lehetõséget felvetettem a doktor úrnak, amiket úgy gondoltam mint laikus hogy esetlegesen okozhatták a történteket. Azonban õ mindegyiket kizárta RH összeférhetetlenség, toxémia, köldökzsinór problémák. Én mégis úgy gondolom, hogy esetlegesen fennállt a toxémia.

Arra lennék kíváncsi, hogy a fent említett ultrahang vizsgálat, amely a lepényi keringést ellenõrzi, miért nem mutatta ki, hogy probléma van, hiszen a baba néhány nappal késõbb meghalt? A másik kérdésem, hogy a toxémia felléphet-e ilyen hirtelen és ilyen súlyos következményeket maga után vonva, mint ami történt? Egyáltalán lehetséges-e Ön szerint, hogy valóban toxémia okozta a méhen belüli elhalást?

R. Adrienn



Az ultrahangos keringésvizsgálat eredménye 24-48 óráig érvényes. At NST-t hetente egyszer kell végezni az elõírások szerint. A méhen belüli elhalásnak nagyon sok oka lehet, de nem ismétlõdik. A toxémia gyakori terhességi szövõdmény, az elhalás viszont nagyon ritka. Nem valószínû az összefüggés. Javaslatom: ne az okokon gondolkozzon, elhalás mindig volt és lesz is, ma nem tudjuk az okát, ezért nem lehet megelõzni sem. Vállaljanak új babát, meglátja, ott minden rendben lesz, és megleli a lelki nyugalmát. 38 évi gyakorlatom alatt több ilyen esetet láttam, utána minden esetben egészséges baba született. Ha gondolja, keressen meg, beszéljük át.

Dr. Petróczi István




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -