2025. Január 20. hétfő

válaszok

Dr. Jakab Csilla belgyógyász válaszol


Mélyvénás trombózis

Kedves Doktor Úr/Nõ!

Nem tudom pontosan, hogy Önhöz fordulhatok-e a kérdésemmel, de megpróbálom. Szeretném részletesen leírni a történteket és panaszokat, hogy segítsek a válaszadásban. Egy évvel ezelõtt volt egy térdmûtétem, amely csontkinövés eltávolítása volt. A mûtét után, miután már hazajöttem a vádlimban erõs húzó fájdalmat kezdtem tapasztalni, melyre a mûtõs orvos és a körzeti orvosom is azt mondta, hogy valószínûleg visszérgyulladás. Kívülrõl nem látszott semmi. Nem dagadt meg a lábam, nem színezõdött el, csak tapintásra nagyon fájdalmas volt. Kaptam rá egy gélt, Venoruton kapszulát és azt mondta, feküdjek otthon felpolcolt lábakkal és borogassam. Ez így ment 3-4 hétig, közben természetesen javult a lábam, elmúlt a fájdalom, bár a végén már nem a vádlim fájt, hanem a térdhajlatban.

Nem küldött el az orvosom semmilyen vizsgálatra, hanem mivel elmúlt a fájdalom, így egyszer csak kezdtem dolgozni járni (kb. 5. hét után) úgy, hogy a lábamat befásliztam. De a hosszú napok végére mindig bedagadt a bokám és mivel a kozmetikusomhoz már korábban is jártam vákuumos masszázsra fogyás céljából, õ ekkor is ezt javasolta, mondván, hogy helyreállítja a keringést a lábamban. Igaza lehetett, mert a lábam rendbejött tõle, ugyanis megszûnt a rendszeres bedagadás és húzódás. Utána nem kellett fásliznom a lábamat. DE, most rá egy évre az állítólagos visszérgyulladás megint kijött, csak most a másik lábamban. Ezzel már húsvét óta vagyok itthon, most is csak a háziorvosom látta és szintén kenem a Venoruton géllel, szedem hozzá a kapszulát, de most felírt vérhígító kapszulát is (Astrix). Egyelõre csak sejtés, hogy valószínûleg a fogamzásgátló miatt lehet (Mercilon), amit most emiatt, meg babatervezés miatt abba is hagyok. Aztán mikor 5 héttel késõbb hívtam, hogy még jobban fáj a lábam, illetve a talpam, a bokám és a sarkam fáj, akkor javasolta elõször, hogy ha majd tudok már menni, akkor menjek el egy ultrahangos érvizsgálatra.

Mostanra már elmúltak a fájdalmak és egész szépen tudok menni befáslizott lábbal, bár a térdhajlatban most is érzek fájdalmat, mint tavaly. Ma el is mentem erre az érvizsgálatra, ahol megállapították, hogy a térdhajlati vénám megduplázódott és az egyik vénában jó a keringés (emiatt a lábamban is jó), de a másikban tapasztalható mélyvénás trombózis, tehát egy kis szakaszon nincs keringés. A vizsgálatot végzõ orvos értetlenül állt a dolog elõtt, hogy ennek ellenére ennyit javult a lábam húsvét óta, ezért nem érti, hogy most akkor mit lehet vele csinálni. Azt mondta, majd a háziorvos megmondja. Õ pedig annyit mondott, hogy elkezdünk egy erõsebb vérhígító kúrát, hogy feloldjuk azt a trombocitát. Fraxiparine injekciót fogok kapni minden nap (10 napig). Igazából eddig szólt a történet, a kérdések csak most jönnének.

Valójában csak az ön véleményére is kíváncsi lennék, hogy Ön szerint ennyi elegendõ-e, ettõl rendbe jön a lábam? Furcsa, hogy tavaly is ugyanígy fájt a térdhajlatomban, tehát elképzelhetõ, hogy akkor is volt egy mélyvénás trombózisom, amire nem kaptam semmilyen vérhígítót, mégis rendbejött. Elképzelhetõ, hogy a vákuumos masszázstól? Most is már lassan 1 hónapja vagyok itthon, és hát meglátszik rajtam ez a mozgáshiány. Minél elõbb szeretnék elkezdeni mozogni, hogy leadjam a pár kiló feleslegemet, de nem tudom, milyen mozgást szabadna ezek után végeznem. Azt olvastam valahol, hogy a kerékpározás jót tesz. Nekem már ez is elegendõ lenne, csak ne az legyen a végeredmény, hogy nem mozoghatok. Szeretnék megint elmenni erre a vákuumos masszázsra, hogy segítsen a fogyókúrában (nagyon hatásos, tapasztalatból tudom, csak mozogni is kell mellette). Emellett a kozmetikusom vásárolt egy mûszert, amit már orvosok is használnak, ez a BEMER. Mágneses térrel a sejtmûködést fokozza, és ezt alkalmazzuk rám is, mert állítólag meggyorsítja a gyógyulást. Szóval visszatérve a kérdéseimhez, kérném röviden véleményezze az esetemet, vagy esetleg a témában kompetens kollegája. Elképzelhetõ-e, hogy a visszérgyulladás miatti mozgáshiány okozta a mélyvénás trombózist? Vagy ez lehetett már az elején is? Ugye nem kell így már kórházba mennem vele, hogy tudok járni? Mire vigyázzak, ha ezen is túl leszek? Mivel hamarosan szeretnék babát, van-e valamilyen veszélye erre nézve? Nagy esélyem van rá, hogy a terhesség alatt ismét elõjön? Gondolom, itt felmerül Önben a kérdés, hogy mennyire lehetek öröklõdés miatt hajlamos erre. Igazából annyit tudok, hogy édesanyámnak például pont akkor volt visszérgyulladása, amikor velem terhes volt, azóta nincs, de elég visszeres a lába. Édesapámnak is elég sûrûn fájt a lába, talán még trombózisa is volt. Mi ilyenkor a teendõ, amikor elég erõsen hajlamos vagyok rá? Hogyan lehetne kivédeni?

Segítségét elõre is köszönöm és az esetleges gyors válaszát is. Remélem nem túl sok és érthetetlenek a kérdéseim..

Elnézést, ha túl hosszan írtam le a történetemet, remélem érthetõ volt annyira, amennyire kell.

Köszönettel:

Natalien

Kedves Natalien!

Leírása igen hosszú és részletes. Már kapcsolódnék is az elsõ mondatokhoz: a mûtét után kialakuló trombózis elég típusos, de sajnos a típusos klinikai tünetek mellett a felismerést nehezíti, ha a megjelenése nem típusos. Nem tudni, hogy a mûtét után jelentkezõ vádli fájdalom mi lehetett, s azt hiszem ennek most már jelentõsége sincs. A késõbbiekben a kozmetikusnál alkalmazott vákuumos masszázsra sem lehet mondani, hogy használt volna! (Trombózis kapcsán a hasonló jellegû kezelések nem javasoltak, vérrög szakadhat le!) Amennyiben javulás volt-így azt gondolható, hogy inkább vénás keringési elégtelenség okozhatta a panaszokat és a tüneteket.

Írja, hogy most igazolódott a másik lábában valóban a trombózis. A trombózis rizikótényezõi: a fogamzásgátlók (!!!), a mûtétek utáni állapotok ill. a genetikai (családi hajlam). Jól tette, hogy a Mercilon szedését abbahagyta, a késõbbiekben sem tanácsos a szedése. A mélyvénás trombózis kimutatása az Önnél is alkalmazott ultrahang (illetve pontosan az ér Doppler vizsgálat), terápiájában pedig a véralvadásgátló, kezdetben injectio formájában (Fraxiparin, mint Önnél, vagy a hozzá hasonló szerek), majd pedig néhány nap múlva elkezdjük a tablettát, ez a Syncumar nevû gyógyszer. Ennek a vérszintjét kell beállítani, úgy hogy 2-3 vagy más egységben 20-30% között legyen. Ez egyéni teljesen, bizonyos ételek is befolyásolják, így tanácsos kórházi körülmények között a beállítása (minden nap szükséges hozzá vérvétel!).

Jelenleg egyelõre óvatos mozgás javasolt csak, s néhány hét múlva, stabil állapotban az aktívabb mozgás is szóba jöhet. Tanácsos érsebészeti konzíliumba menni, hogy az erek állapotát felmérjék, s szükség esetén a kezelést kiegészítsék. A vákuumos masszázs egyelõre nem javasolt. Az Ön által leírt BEMER nevû mûszert nem ismerem, nem tudom megmondani milyen hatással lenne a mélyvénás trombózisra, de kérdezze meg talán az érsebész kollégát.

Javasolnám az ezirányú genetikai vizsgálatot is, hiszen írja, hogy a családjában (édesapjának) volt trombózisa! Amennyiben a genetikai vizsgálat igazolja, élete végéig kell szednie véralvadásgátlót. Bizony fontos ezt még a terhesség elõtt tisztázni, mivel a terhesség is provokálhatja. A túlsúly sem igazán elõnyös, de nem a vákuumos masszázs javasolt, hanem a diéta!

Kedves Natalien ! Tehát érsebészeti vizsgálat, ill. a családi hajlam miatt ezirányú genetikai vizsgálata javasolt! A kezelés beállítása alapvetõ és a fõ terápiát jelenti!


Dr. Jakab Csilla




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés