2025. Január 20. hétfő

válaszok

Dr. Jakab Csilla belgyógyász válaszol


A vér magas ammóniaszintje

T. Doktor Úr!

A barátnõmnek nemrég megállapították, hogy a verében az ammóniaszint a megengedett érték négyszerese. Ez okozhat (és okoz is) olyan súlyos mérgezési tüneteket, amelyektõl már hónapok óta szenved.

Szeretném megkérdezni Önöket, hogy hogyan lehet annyira lecsökkenteni a vér ammóniaszintjét, hogy legalább a határértéken belül legyen.

Elõre is köszönöm.

Péter

Kedves Péter!

Szervezetünkben a nitrogén-anyagcsere toxikus terméke az ammónia, ez majdnem kizárólag a májban alakul át nem toxikus (nem károsító) végtermékké, karbamiddá az urae ciklus során. Súlyos májbetegségben az ureaszintézis csökken, ennek következménye az ammónia felszaporodása a vérben. Azonban ezenkívül még néhány anyagcsere változás is eredményez ilyen tünetet.

Nézzük meg röviden milyen mechanizmusok hozzák létre pontosan a vér ammónia szintjének emelkedését? (Ezzel némiképp a terápiára is következtethetünk!)

1. A bélbe kerülõ nagymennyiségû nitrogén tartalmú anyagok (pl. bélvérzésnél a vér ill. a túlzott fehérje fogyasztása, melybõl a bél baktériumai nagy mennyiségû ammóniát képeznek).

2. Ha a vesefunkció romlik, az aminosavés ammónia-anyagcsere terméke az urea, a bélbe diffundál, s itt az elõbb említett bélbaktériumok ammóniává alakítják.

3. Májsejtpusztulásnál az elõbb említett aminosavés ammónia-anyagcsere nem jól mûködik, nem tud urea képzõdni, így az ammóniát nem tudják átalakítani a sejtek, ezért szintje a vérben megemelkedik.

4. Alacsony vér-káliumszint esetén (pl. ha túl sok vízhajtót kap valaki), a vese H-ion kiválasztása csökken, így kevesebb ammónia tud átalakulni NH4 ion formájába, és a megemelkedett ammónia a vesevénán keresztül visszakerül a vérbe.

5. Májbetegségek esetén kialakulú különbözõ érösszeköttetések miatt a bélbõl felszívódó ammónia megkerüli a májat, ami a méregtelenítését végezné, így az ammónia átalakulás nélkül jut a vérbe.

A terápia ennek megfelelõen: a kiváltó tényezõk korrekciója:

1. bélrendszeri vérzés esetén a vérzés megszüntetése és a vér kihajtása hashajtókkal,

2. fehérjementes diéta,

3. laktulóz nevû vegyület, mely hashajtó hatású és gátolja az ammónia felszívódását,

4. a bél bakteriális ammónia termelésének megakadályozása speciális anyaggal.

Ezt a terápiát természetesen kezdetben kórházi körülmények között kell megkezdeni, s nemcsak ezeket, de az alapbetegséget is kezelni kell!!! Ezzel a betegséggel hepatológus szakorvos foglalkozik. Célszerû speciális osztályon való ellátása (hepatológia), s mielõbbi kezelése!

Amennyiben valamilyen munkahelyi mérgezés okozza, egyéb (pl. tüdõ, nyálkahártya) tünetei lehetnek. De ez általában acut mérgezéses tüneteket jelent!


Dr. Jakab Csilla




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés