válaszok: szex, pszichiátria
Miért nem kívánja a szexet az újdonsült apa?
Üdvözlöm Doktor Úr!
Örülök, hogy fordulhatok valakihez a problémámmal! Elmesélem röviden a történetem: Van egy 7 hónapos kislányom. A terhesség alatt, nem volt szabad szexuális életet élnünk, mert az orvos így rendelte. Mi ezt be is tartottuk a férjemmel. Megszületett a kislányom, 6 hét elteltével próbálkoztunk, de nem sikerült, én még nem álltam készen rá. Megbeszéltük a férjemmel, hogy nem sietjük el, ha ennyit vártunk, akkor belefér még egy kicsi várakozás! 2 hét múlva ismét próbálkoztunk. végre minden rendben volt, mint a terhességem előtt. De teltek a hónapok és 2 kezemen megtudnám számolni, hogy hányszor ért hozzám a férjem. Ő azt mondja, hogy nem változott semmi, ugyanazt érzi, mint előtte. Arra panaszkodik, hogy fáradt, álmos, kimeríti a gyerek! (Mintha Ő lenne vele a nap 24 órájában) Gondoltam arra, hogy van valakije, de elhesegettem ezt a gondolatot, mert 100 %-ig biztos vagyok benne, hogy nincs. Szeret, mert kimutatja, csak nem úgy ahogyan én szeretném. Nem tudom, hogy mi lehet a gond! Szerinte semmi. Akkor mit tegyek, hogy ez a helyzet megváltozzon? A női praktikákat már kipróbáltam és semmi változás. Azt hozzá teszem, hogy az a pár alkalom akkor van amikor Ő szeretné.
Remélem tud nekem valami tanácsot adni!
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Kérdező, ebben a helyzetben a problémák két csoportja is fölmerül. Az egyik csoport a „szokásos” eseteké – Ön is gondolt pl. egy esetleges külső kapcsolatra. A másik csoport speciálisan ezzel az életszakasszal kapcsolatos. Nem írta meg konkrétan, de soraiból azt feltételezem, a kislány az első gyermekük. Ilyen helyzetben elég gyakori hogy elnyomja a szülői szerep a nemi szerepeket. Ilyen esetekben a nemi szerepek „újra felfedezése”, megerősítése segíthet, illetve a szülői szerepek eltúlzásait, „vadhajtásait” kell kicsit lenyesegetni. Ilyen túlzás pl., ha a házaspár egymást is apunak, anyunak szólítja.
Elég sokszor előfordul az is, hogy a férfiak nem tudják feldolgozni, hogy a „nőjük” anya lett. Szokás ezt „Madonna-komplexusnak” is nevezni. Ezen az segíthet, ha ráébreszti valahogy a férjét, hogy az anyaság nem ellentétes a nőiséggel, sőt… Erre a „szokásos” női praktikák, az izgi fehérneműk és társaik nem mindig alkalmasak, sőt, akár ronthatják is a helyzetet, hiszen egy Madonna nem vesz föl alig-tangát… Jobban működik, ha külön programokat csinál, kicsípi magát, elmegy, addig is a férje vigyáz a gyerekre. Még fontosabbak a kettesben töltött órák, ezekből annyit kell szervezni, amennyit csak lehet. Az ilyen alkalmakkor ne csak bevásárolni járjanak, hanem elevenítsék föl régi, kedvenc programjaikat. Így talán lassan „előtűnik” a férje számára a nő az anya mögül.
Összefügghetnek ezzel egyszerű „technikai” problémák is – nem tudom pl., hogy egy szobában, netán nagyon közel alszanak a kislányhoz. Érdekes módon sok férfit jobban zavar a gyerek közelsége, mint a nőket. Hasonló gondokat okozhat a szült nő alakváltozása is. Nem csupán „esztétikai” kérdésekről lehet szó – hízás, striák, stb. – hanem arról is, hogy a megváltozott test „emlékezteti” a férfit az anyaságra. (Az idézőjelet az indokolja, hogy ez nem feltétlenül tudatosul a férfiban.) Hasonló módon egyes férfiak nem tudnak mit kezdeni a szoptató keblekkel, stb. Mindez természetesen puszta találgatás, hiszen nem tudok eleget Önökről ahhoz, hogy konkrét ötleteim lehessenek. Csak pár példát adhattam arra, hogy milyen irányokban lehet gondolkodni.
Mindenképpen próbáljon beszélgetni a férjével – csak ne otthon, főleg ne az ágyban! – hogy mit gondol ezekről a dolgokról, mit gondol a három főre „nőtt” családjukról, hogyan látja az új helyzetet, amelyben most már szülői szerepet is visznek, stb. Ha kettesben nem tudnak zöld ágra vergődni, érdemes párterápiában jártas szakember segítségét kérni.