Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

5 tipp, amivel igazán egészségessé teheted a kávéfogyasztást

 Fogyókúrázóknak: Légkeveréses Halogén Főzőkészülék

A kávé a világ egyik legnépszerűbb itala, és számos kutatás bizonyítja jótékony hatásait. Ahhoz azonban, hogy ezek a pozitív hatások érvényesüljenek, érdemes pár dologra odafigyelni az elkészítésekor és a fogyasztásakor. A cikkünkből megtudhatod, hogy hogyan lesz a kávéfogyasztás szuperegészséges.



Bizonyított jótékony hatások

Az senki számára sem újdonság, hogy egy csésze fekete javítja a közérzetet, serkenti a gondolkodást és a memóriát, valamint a fizikai teljesítőképességet is fokozza. Ezen kívül azonban még számos, kevésbé ismert pozitív hatása is van.

Kevesen tudják például, hogy a kávénak kiemelkedő az antioxidáns- és vitamin tartalma, ezért fontos szerepet játszik az egészséges táplálkozásban.

------------------------------------------------------HIRDETÉS-------------------------------------------

Légkeveréses Halogén Főzőkészülék:

38 800 Ft HELYETT 15 990 Ft!

Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetünk benne. Füst- és szagmentes!

Megnézem a légkeveréses halogén főzőkészüléket >> [1]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A legújabb kutatások szerint csökkenti az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, és az időskori demencia kialakulásának esélyét, továbbá segít megelőzni a 2-es típusú diabétesz kialakulását is. Magas polifenol tartalmának köszönhetően pedig mérsékli a máj-, valamint végbélrák kockázatát, gyorsítja az anyagcserét és kiváló zsírégető.

A következő pár tanács betartásával te is maximalizálhatod a kávé jótékony hatását!

Válassz minőségi kávét!

A kávé minősége nagymértékben függ attól, hogy hogyan termesztik, és hogyan dolgozzák fel. Sajnos a nagyüzemi kávétermesztésre jellemző, hogy műtrágyát, növényvédőszereket és egyéb kémiai anyagokat alkalmaznak, amelyek maradványai végül a csészédben landolnak.

Ha szeretnéd elkerülni ezek potenciálisan káros hatását, érdemes inkább bio- vagy ellenőrzött forrásból származó specialty kávét választani. Utóbbinál nem csak a jótékony hatás, de a fantasztikus ízélmény is garantált, főleg ha egy barista tanfolyamon megtanulod a kávékészítés titkait [2].

Nem mindegy, hogyan készíted el

A lefőzött kávé egy cafestol nevű anyagot tartalmaz, amely megnövelheti a vér koleszterin szintjét. Ugyanakkor, ha papírfiltert használsz a kávé elkészítéséhez, a cafestol egy jó része fennakad a filteren, míg a koffein és a jótékony antioxidánsok átjutnak a szűrőn.

Amennyiben kávégéppel készíted a kávét, akkor arra érdemes figyelni, hogy jó minőségű készüléket válassz. A gyengébb minőségű vagy régebbi készülékek alkatrészeiből ugyanis a nagy nyomás és magas hőmérséklet hatására káros anyagok oldódhatnak ki.

Az ízesítés is lényeges

A kávé pozitív hatása addig tart, amíg el nem rontod egy jó nagy adag cukorral. Ha mindenképp édesíteni szeretnéd az elkészült italt, használj inkább valamilyen természetes édesítőt, például nyírfacukrot vagy stevia alapú édesítőszert.

Ami a krémesítést illeti, a jó választás kevéske teljes zsírtartalmú tej vagy tejszín, esetleg organikus növényi tej. A csökkentett zsírtartalmú és növényi tejszínek általában mindenféle mesterséges eljárással készülnek, és károsak az egészségre.

Fahéjjal vagy édesítetlen kakaóporral viszont fokozhatod a kávé jótékony hatását. A fahéj ugyanis csökkenti a vércukrot és a vér koleszterin tartalmát, a kakaó pedig rengeteg antioxidánst tartalmaz, és mérsékli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát is.

A kevesebb ebben az esetben is több

A kávéfogyasztás esetében is igaz a mondás, hogy a kevesebb néha több. Ha túlzásba viszed a kávézást, a magas koffein tartalomnak köszönhetően kellemetlen mellékhatásokat tapasztalhatsz, például szívdobogást, izzadást vagy akár nyugtalanságot, rossz közérzetet is.

A tudomány jelenlegi álláspontja szerint a jótékony hatások leginkább napi 2-3 csésze kávénál érvényesülnek, ennél nagyobb mennyiségben nem javasolt a kávéfogyasztás.

Este már ne igyál kávét!

Ugyan vannak, akik egy csésze bivalyerős espresso után is az igazak álmát alusszák, a legtöbb esetben a koffein gátolja a pihentető alvást. Éppen ezért lefekvés előtt hat órával már nem javasolt kávét inni, de ha nagyon vágysz az ízére, akkor válassz koffeinmentes változatot!

Élvezetes kávézást kívánunk!



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/kavefogyasztas_barista