A tanulmányban 50 és 64 év közötti norvég nők két nagyszámú csoportját hasonlították össze hat egymást követő évben. Az első csoport tagjait 1992 és 1997 között figyelték meg. A mammográfiás szűrővizsgálatokat 1996-ban vezették be Norvégiában – ebben az évben és 1997-ben a résztvevőknek felajánlották a vizsgálatot, és majdnem mindegyikük élt is a lehetőséggel.
A másik csoport résztvevőinek közel mindegyike 1996 és 2001 között rendszeresen részt vett mammográfiás vizsgálaton. A várakozásokkal ellentétben a mellrák előfordulásának aránya nem volt nagyjából azonos a két csoportban: a rendszeres szűrővizsgálaton átesett nők csoportjában 22%-kal több rákos eset fordult elő.
Bár létezhet rá más magyarázat is, kutatás vezetője, Dr. H. Gilbert Welch, a Dartmouth Orvosi Egyetem kutatója szerint az eltérések legvalószínűbb oka az, hogy a rendszeres vizsgálatok által kimutatott daganatok bizonyos nők esetében egyszerűen eltűntek a betegek szervezetéből, amit a hat év után elvégzett mammográfia már nem észlelne.
Az eredmények természetesen nem azt jelentik, hogy a mammográfiás vizsgálatok okozták a mellrákot, és nem is kérdőjelezik meg a vizsgálatok fontosságát sem, mivel a legtöbb rákos folyamatról még nagyon keveset tudunk.