Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Emlőciszta? Egy ultrahanggal egyszerű kideríteni

Az emlőciszták jól körülhatárolt, folyadékkal telt tömlőcskék, amelyekkel elsősorban a 35-55 év közötti, menopauza előtt álló hölgyek körében találkozunk

Jóindulatú elváltozások az emlőben Mindenki megrémül, amikor csomót tapint a mellében, pedig ez nem minden esetben jelent rosszindulatú elváltozást. Az emlőciszták a premenopauza leggyakoribb jóindulatú emlőelváltozásai, minden harmadik-negyedik nő emlőjében kimutathatók ezek az egészen aprócska göbök. Kialakulásukért valószínűleg a menstruációs ciklus kapcsán létrejövő hormonális változások tehetők felelőssé. A ciszták 55 éves kor felett, a változókor lezajlása után általában visszahúzódnak. Honnan ismerheti fel a cisztákat? –Az emlő önvizsgálata során előfordulhat, hogy egy vagy több rugalmas, fájdalommentes csomóra bukkanunk egyik vagy mindkét emlőben. A ciszták folyadékot tartalmazó, gömbölyű vagy ovális képletek, amelyek néhány milliméternyitől akár több centiméteres nagyságig terjedhetnek. A bennük lévő folyadék híg, vízszerű vagy egészen sűrű (krémszerű), színe átlátszó, sárgásbarnás vagy véres is lehet. Az egyenletes, vékonyfalú, folyadékkal kitöltött ciszták mellett megkülönböztetünk ún. komplex cisztákat. Ezeknek egyenetlen a fala, belsejükben sövények (septumok) vagy fali növedékek találhatók, a bennük lévő folyadék lehet sűrűbb, zavaros. Mivel a röntgenvizsgálat alapján nem tudjuk teljes bizonyossággal eldönteni, hogy valóban cisztáról van-e szó, ezért az elváltozás azonosítása, szerkezetük pontos vizsgálata ultrahanggal történik. Ilyenkor előfordulhat, hogy a páciens emlőjében jóval több, nem tapintható és panaszt sem okozó cisztát is felfedezünk, ennek azonban nincs jelentősége. Mi a teendő a cisztás göbökkel? –Az emlőciszták kezelése csak indokolt esetben szükséges. Az apró, sima falú, folyadékkal telt cisztákkal alapvetően nincs teendőnk – magyarázza a főorvosnő. Ha a ciszták nagyobb méretűek, szabálytalanok, vagy a bennük lévő folyadék sűrű, akkor rendszeres ultrahang-ellenőrzést igényelnek. A két centiméternél nagyobb, fájdalmat okozó, illetve növedéket tartalmazó ciszták esetében ultrahangvezérlés alatt egy vékony tűvel leszívjuk a ciszta tartalmát, a folyadékkal teli fecskendőt pedig további diagnosztikai vizsgálat céljából patológiai laborba küldjük. A beavatkozás gyors, fájdalommentes, és sok esetben jelentős megkönnyebbülést hoz a páciens számára. Sajnos azonban ennek ellenére is számítani lehet a ciszták újratelődésére, időnkénti begyulladására is. Szükség esetén ismételt leszívást és tüneti kezelésként enyhe gyulladáscsökkentők szedését javasoljuk a páciensnek.

–Fontos azonban hangsúlyozni az emlők otthoni rendszeres (havonkénti) tapintásos önvizsgálatát. Ha csomót tapintunk az emlőben, tapintás alapján nem tudjuk megállapítani, hogy ciszta, illetve egy jóindulatú vagy rosszindulatú betegség van a háttérben. Ilyen esetben orvoshoz kell fordulni, hiszen csak megfelelő képalkotó vizsgálattal diagnosztizálható egyértelműen, hogy a felfedezett elváltozást mi okozza. A jóindulatú elváltozásokat elég időnként kontrollálni, de ha rosszindulatú elváltozás gyanúja áll fenn, azonnal további vizsgálatok szükségesek – hívja fel a figyelmet dr. Gergely Mária, az Ultrahangközpont radiológus szakorvosa.

A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/emlociszta