Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Házi praktikák pollenallergiásoknak

Az orvos által összeállított kezelés mellett néhány praktikával könnyebbé tehetjük a pollenszezont. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, az Allergiaközpont főorvosa elmondta, mire érdemes figyelni például az étkezéssel és a mindennapi rutinnal kapcsolatban.

Tájékozódjunk az időjárásról és a pollenhelyzetről A csapadékos időjárás nem kedvez a pollenek terjedésének a levegőben, a meleg, szeles időjárás viszont megkeserítheti az allergiában szenvedők mindennapjait. Érdemes annak is utánanézni, hogy az aktuális időjárás hatására hogyan tolódik el a növény virágzási szezonja, így felkészülhetünk a kritikus hetekre. A napi pollenjelentést nyomon követve szervezzük a szabadtéri programokat, magas pollenkoncentráció idején töltsünk kevesebb időt a szabadban. Korlátozott szellőztetés Aki allergiás, az jól tudja, hogy néha egy egyszerű szellőztetés is milyen tüsszögési rohamot okozhat. Ha lehet, akkor az ablakokat és ajtókat tartsuk csukva, a hálószobában ritkán szellőztessünk, elalváskor ugyanis irritálhatja nyálkahártyánkat az ágyneműhuzatra ragadt pollen. Aki teheti, használjon légkondicionáló készüléket, ezzel tehermentesítheti lakóhelyiségeit a pollenektől. A készülék pollenszűrőjét rendszeresen cseréljük, tisztíttassuk, hogy elkerüljük például a penészgomba elszaporodását a lakásban. Változtassunk étrendünkön A keresztallergia a szájüregben okoz tüneteket. Bizonyos zöldségek, gyümölcsök fogyasztása kapcsán bizsergés, égő érzés, torokviszketés jelentkezhet. A keresztallergia kialakulása egyéni érzékenységtől is függ, leggyakrabban nyírfapollen allergiásokat érint, esetükben például az alma okozhat gondot, parlagfű allergiásoknál pedig a görög- és sárgadinnye vagy a paradicsom. Mit igyunk? A nyári hőségben lehűtött csalánteával is érdemes a szomjúságot enyhíteni. Ha kúraszerűen isszuk, a szervezetünk meghálálja a pollenszezonban. Egy vizsgálatban a résztvevők 58 százaléka számolt be allergiás tünetei enyhüléséről napi 300mg fagyasztott- szárított csalán fogyasztásával, 48 százalék pedig jobb hatást érzett, mint a placeboval. Az allergia ellen természetesen a papsajt segítségével is védekezhetünk, melynek tüsszögésenyhítő, a légutak gyulladását csillapító, köhögési ingert csökkentő, immunrendszer erősítő hatást tulajdonítanak. Az ananász, a benne található bromelain enzim miatt önmagában vagy gyümölcslé formájában fogyasztva is gyulladáscsökkentő, képes enyhíteni az allergiás tüneteket. Mindennapi rutin
- Ha kimegyünk a szabadba, használjuk allergia maszkot és napszemüveget, ami segít csökkenteni a szemünkbe jutó pollenek mennyiségét.
- Autóban ne húzzuk le az ablakot, inkább a klímát használjuk.
- Legyen nálunk mindig műkönny, hogy a szemekből kimossuk a polleneket, illetve fiziológiás sóoldatos orrspray, amivel az orrjáratot át tudjuk öblíteni.
- Amikor hazaérkeztünk, és terveink szerint már nem akarunk aznap a szabadban ténykedni, akkor zuhanyozzunk le, mossunk meg a hajunkat, ruhánkat mossuk ki és zárt helyen szárítsuk, ne az erkélyen vagy a kertben.
- Ne feledjük, hogy háziállataink szőrén is megtapadhatnak a pollenek, így a lakásban tartott ebek és macskák, amelyek a szabadban is megfordulnak, szintén hordozóivá válnak – akárcsak az ember teste és ruhája – a pollennek, ezért őket is gyakrabban kell mosdatni a szezonban. Sport inkább a fitneszteremben A szabadtéri mozgást a pollenszezon idején nem élvezhetjük felhőtlenül. Hogy biztosan elkerüljük a levegő magas pollenkoncentrációja végett kialakuló rohamot, válasszuk inkább a fedett helyen űzhető sportokat. Az úszás például kifejezetten ajánlott, míg a túrázást, golfozást, focit, biciklizést inkább kerüljük.

A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/hazi-praktikak-pollenallergiasoknak