Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

A pajzsmirigy zavarok a férfiaknál is meddőséget okozhatnak

A pajzsmirigy betegségek igen negatív hatással vannak a családalapításra, hiszen mindkét nem esetén olyan folyamatokat generálnak, melyek nagyban rontják a fogamzókészséget.

A férfi meddőségnek számos oka lehet: belgyógyászati problémáktól kezdve a pszichés zavarokon és az anatómiai problémákon át hormonzavarokig sok minden. Éppen ezért széleskörű kivizsgálást igényel az esetükben is az, ha a nő képtelen teherbe esni. Bár a pajzsmirigy betegséget gyakran női problémának tekintik, ugyanúgy érintheti a férfiakat is, ráadásul kezelés nélkül esetükben is meddőséghez vezethet. A pajzsmirigyhormonok ugyanis kulcsfontosságú szerepet játszanak a reproduktív funkciók szabályozásában.

Pajzsmirigy betegségek és a férfi termékenység

Tanulmányok azt mutatják, hogy a férfiak nem megfelelő pajzsmirigyhormon szintje igencsak rossz hatással van a spermaképre: a hyperthyreosis (pajzsmirigy túlműködés) általában csökkent spermiumszámmal, rossz morfológiával és nem megfelelő mozgékonysággal jár, míg a hypothyreosis (pajzsmirigy alulműködés) alacsony spermiumszámot, rossz spermium minőséget, csökkent herefunkciót és merevedési zavarokat eredményezhet.

 

A pajzsmirigyhormonok tehát alapvetően szabályozzák a spermaképet, méghozzá főleg a tesztoszteronszint befolyásolásával. Az elegendő mennyiségű tesztoszteron elősegíti a spermatogenezist, így nem megfelelő mennyisége esetén a spermaképződésbe hiba csúszik.

Fontos hormonok szintjét befolyásolja a pajzsmirigy betegsége

A férfiak megfelelő termékenységét három fontos hormon szabályozza: tesztoszteron, LH, FSH. Ezek mind elengedhetetlenek a spermiumképzéshez. Normál esetben ezen hormonok egyensúlyban vannak, így, ha valamely szintje elcsúszik, úgy borul a többié is. Érdemes tudni, hogy a pajzsmirigy hormonok nagyban befolyásolják ezeket a hormonokat, és mind a túl sok, mind a túl kevés pajzsmirigy hormon kibillenti az optimális tartományból azokat.

Vetélést is okozhat a rossz spermakép

Fontos tudni, hogy a rossz spermakép nem csak meddőséget okozhat a férfiaknál, hanem akár a nőnél vetélést is! Hiszen, ha összejön a fogantatás, a nem megfelelő minőségű spermium miatt előfordulhat, hogy a megtermékenyített petesejt genetikai hibás lesz, ami pedig a legtöbb esetben vetéléshez vezet.

 

Férfiaknál a pajzsmirigy alulműködés a következőket eredményezheti:

- Csökken a nemi hormonkötő globulin (SHBG) szintje, amely befolyásolja az aktív nemi hormonok szintjét
- Alacsony tesztoszteronszintet eredményez, ami csökkenti a libidót és a spermiumtermelést
- Alacsony LH/FSH szintet generál

A férfiaknál a pajzsmirigy túlműködés a következőkkel járhat:

- Zavar a spermatogenezisben
- Magas SHBG szint
- Túl magas tesztoszteronszint
- Túl magas LH/FSH szint A pajzsmirigy betegség kezelésével a legtöbb esetben visszaállítható a termékenység

Amennyiben kiderül, hogy a rossz spermakép mögött pajzsmirigy betegség áll, úgy a legtöbbször a kezelés hatására az esetleges merevedési zavar megszűnik, a libidó helyreáll és a spermakép is nagyban javul- mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. Pajzsmirigy alulműködés esetén a terápia a hiányzó hormonok pótlásából áll, míg túlműködés esetén olyan kezelésre van szükség, mellyel gátolni lehet a túl sok pajzsmirigy hormon képződését. Ezt általában gyógyszeres terápiával el is lehet érni, ritkábban műtéti beavatkozást igényel, amikor eltávolítják a pajzsmirigyet vagy annak csupán egy részét.

 



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/a-pajzsmirigy-zavarok-a-ferfiaknal-is-meddoseget-okozhatnak