A dependens személyiségzavar olyan vonás és viselkedési forma, amelyben az egyén állandó törődést és gondozást igényel, ezért görcsösen tapad szüleire, házastársára vagy közeli ismerősére, és e személynek teljesen aláveti magát az elválástól való félelem következtében.
A dependens személyiségzavar főbb tünetei
A dependens személyiségzavarral élő egyén számára létszükséglet, hogy mások támogassák és elfogadják őt, ezért cselekedeteit a megfelelés vágya hatja át. Túlzott függőségigénye torzítja a kapcsolatait is. Partnerválasztásában gyakran megfigyelhető a bántalmazó, hűtlen vagy alkoholfüggő személyekhez való vonzódás.
Mindennek megfelelően az alábbi viselkedésformákat követi:
• Mások bátorítása vagy részletekig menő tanácsai nélkül képtelen hétköznapi helyzetekben döntéseket meghozni.
• Nem meri meghozni élete legtöbb fontos döntését, azokat átengedi másoknak (pl.: lakhely, munkahely megválasztása).
• Egyet nem értését nem meri, vagy nehezen tudja kifejezni, mert fél az elutasítástól és a mások támogatásának elveszítésétől.
• Nehezen képes kezdeményezni, a felelősséget inkább másokra hárítja.
• Mások szeretetének elnyerése reményében olyan dolgokat is megtesz, amelyek kellemetlenek vagy megalázóak számára.
• Egyedül elveszettnek, kiszolgáltatottnak érzi magát – vagy nagy engedményekre képes –, hogy elkerülje az egyedüllétet.
• Rögtön új partner után néz, ha egy szoros kapcsolata véget ér.
• Szorong a magánytól, egyedülléttől.
• Rendkívül érzékeny a kritikával és elutasítással szemben.
• Igényeit – még ha jogosak is – nem tudatja másokkal.
• Tehetetlennek, gyengének érzi magát.
• A nagyfokú függőséghez az elválástól való félelem (szeparációs szorongás) társul.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fentebb felsorolt jellemzők bármelyike alapján magára ismer, és ez jelentős szenvedést, boldogtalanságot, örömtelenséget okoz, forduljon pszichiáter szakorvoshoz és kérje a segítségét.
A megfelelő szakember felkeresésében kérheti háziorvosa segítségét is, vagy közvetlenül felkeresheti a területileg illetékes pszichiátriai szakrendelést.
A dependens személyiségzavar okai
A dependens személyiségzavar kialakulásának egyik magyarázata szerint a szülők korai elvesztése vagy a tőlük érkező elutasítás megzavarja a kötődésre és leválásra való készség fejlődésének menetét. Ennek következtében az érintett gyermek felnőttkorában is félni fog a magára maradástól.
Ugyanakkor meghúzódhat a háttérben a szülők túlságosan beavatkozó és túlvédő magatartása is a gyermekükkel szemben, ami elváláskor végképp felerősíti a gyermekben a bizonytalanság és szorongás érzését. A szülő saját dependens viselkedése is szolgálhat mintául a gyermek számára.
A dependens személyiségzavar szövődményei
A dependens személyiség kóros mértékben él át bánatot, magányt és hajlamos alulértékelni önmagát, ezért hajlamos a depresszióra, és fokozottan kitett a fóbiák és a szorongás kockázatának. A dependens személyiségzavar alkoholfüggőséghez, drogok és pszichoaktív anyagok használatához, és egyéb egészségkárosító szokásokhoz (például dohányzás) vezethet. A szeparációs szorongás és a tehetetlenségérzés akár öngyilkossági gondolatokra is késztetheti az érintettet.
A dependens személyiségzavar diagnosztizálása
A dependens személyiségzavar diagnózisának felállításakor kiemelten fontos az egyéb pszichés zavaroktól – főként a szorongásos és a hangulati, ún. affektív zavaroktól – történő elkülönítés. A személyiségzavar diagnosztizálása a gyermekkortól felvett kórelőzmény, a tünetek együttes jelenléte alapján, illetve a kliens társas, munkahelyi kapcsolatai terén tartósan jelentkező problémák feltérképezésével, magatartásának megfigyelésével történik.
A kórisme megerősítését speciális interjú és kérdőív segíti. A részben strukturált interjú vagy önkitöltős kérdőív kérdései a szociális alkalmazkodásra, az önpusztító hajlamra, a depresszió érzéseire, az elkülönítő én-állapotokra és a személyes kapcsolatokra irányulnak.
A korábbi agykárosodás, szervi sérülés EEG és/vagy különböző képalkotó eljárásokkal végzett vizsgálatok alapján állapítható meg.
A dependens személyiségzavar kezelése
A kezelés elsődleges módja a pszichoterápia, szükség esetén gyógyszeres kezeléssel kiegészítve. A pszichoterápiás kezelés jelentős mértékben képes javítani a dependens személyek állapotát, aminek eredményeképpen a korábbinál sokkal egészségesebb viszonyulást képesek kialakítani a kapcsolataikban. A kognitív viselkedésterápia megtanítja az egyént a hatékony cselekvésre és saját véleménye, érdekei képviseletére. Viszonylag hatékony lehet a csoportterápiás kezelés is.
A dependens személy főleg depresszív és szorongásos panaszaival fordul orvoshoz, amelyeket a dependens kapcsolat elvesztése vagy annak fenyegetettsége okoz. A dependens személyek általában passzívan vetik alá magukat a kezelésnek, amelynek összes felelősségét a terapeutára hárítják. Ezért a terápia során elérendő fontos cél, hogy a dependens személy fogadja el saját felelősségének gondolatát.
Mit tehet dependens személyiségzavar esetén?
Amennyiben családtagján a dependens személyiségzavar fentebb részletezett tüneteit, vagy azok valamelyikét észleli, igyekezzen mielőbb szakembert (pszichiáter szakorvos) bevonni a probléma megoldásába.
A dependens gondolkodás és viselkedés gyermekkorban még természetes jelenség, megjelenése általában nem vezet felnőttkori személyiségzavar kialakulásához.
A személyiségzavar megelőzése
Mivel a személyiségzavarok hátterében csak kisebb arányban húzódnak meg örökletes tényezők, kialakulásuk megelőzésében fontos szerepe lehet a csecsemő- és gyermekkorban biztosított, támogató szülői odafordulásnak, ugyanakkor a gyermek feletti racionális, nem túlzó kontroll gyakorlásának. Mivel a gyermekkori tapasztalatok kihatnak a felnőttkori viselkedésre, fontos a viszonylagos önállóságra nevelés, hogy a gyermek maga dönthessen bizonyos őt érintő dolgokról.