Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Miért veszélyes a tisztítószerek keverése, és mi az, amit semmiképpen nem szabad keverni?

Egyes tisztítószerek összekeverése, együttes használata során mérgező gázok szabadulhatnak fel.

Hipoklorit-tartalmú tisztító-fertőtlenítő szerek (pl. háztartási hypo, egyes Domestos- és Flóraszept termékek) és savas tisztítószerek (pl. vízkőoldó hatású tisztítószerek) összeöntése során klórgáz szabadul fel, mely maró hatású, belélegezve kisebb expozíció estén légúti irritációt, múló köhögést okoz, nagyobb mértékű kitettség esetén könnyezés, erőteljes, nem múló köhögés, mellkasi fájdalom, légzési nehézség és akár – több nap elteltével – tüdőgyulladás is kialakulhat.

Ezen szerek összeöntésével azon kívül, hogy mérgezést idézhetünk elő, a takarítás hatékonysága is csökken, mivel egymás hatását csökkentik, kioltják.

A háztartási tisztítószerek között viszonylag ritkán fordulnak elő tűzveszélyes vagy robbanóképes termékek, ugyanakkor nem árt tudni, hogy például egyes oxigénalapú fehérítőszerek, folteltávolítók (pl. a nátriumperkarbonát tartalmúak) oxidáló hatásuk révén tüzet vagy robbanást okozhatnak. Ezeket jól szellőző helyen, éghető anyagoktól távol kell tartani. Ugyancsak tüzet vagy robbanást okozhatnak az ún. aeroszolos készítmények (spray-k), ezért ezeknél is fontos a megfelelő óvintézkedések betartása.

A legfontosabb, hogy ezeket a termékeket hőtől, forró felületektől, szikrától, nyílt lángtól és más gyújtóforrástól távol kell tartani, és tilos nyílt lángra vagy más gyújtóforrásra permetezni.

Mit tegyünk, ha valamelyik szer vagy több szer összekeverése irritációt, tüneteket okoz, netán klórgáz szabadult fel?

Ha takarítás közben légúti irritációt vagy egyéb tüneteket (pl. felfájás, émelygés) tapasztalunk, szellőztessük ki a helyiséget, menjünk friss levegőre és maradjunk ott a tünetek elmúlásáig. Klórgáz belélegzése esetén, mivel a légutak sérülése miatt súlyos esetben nehézlégzés, légszomj, ezáltal oxigénhiány alakulhat ki, a tünetek súlyosbodásának elkerülése érdekében a fentieken kívül pihenjünk le, ilyen esetben ugyanis kerülendő az erőteljesebb fizikai aktivitás, erőfeszítés.

A dohányzást szintén mellőzni kell. Amennyiben a bőrünkre vagy a szemünkre került a maró, irritáló anyagból, azt mindenképpen mossuk le és kövessük a címke erre vonatkozó utasításait. Nem múló tünetek esetén keressünk fel egészségügyi ellátó intézetet.

Az interneten számtalan zöld és takarékos praktika terjed a tisztítószerekkel kapcsolatban. Milyen ajánlások vonatkoznak rájuk?

A tisztítószerekkel kapcsolatos házi praktikák véleményezése alapvetően nem tartozik az NNK hatáskörébe. Ugyanakkor, ha olyan információ kerül a birtokunkba, mely alapján feltételezhető, hogy az adott módszer vagy a felhasznált anyagok veszélyeztethetik a felhasználók egészségét, esetleg a környezetet, akkor az NNK megfogalmaz ezzel kapcsolatos ajánlásokat, illetve tájékoztató kiadványokat készít, nagyon indokolt esetben pedig akár a fogyasztók egészségét védő hatósági eljárást is indíthat.

  Az NNK azt tanácsolja a fogyasztóknak, hogy mind a tisztítószerek vásárlásánál, mind pedig a felhasználásnál legyenek körültekintők. Manapság egyre többen vásárolnak ún. öko tisztítószereket, melyek nagyon fontosak a környezetvédelem szempontjából, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy sok esetben ezek sem veszélytelenek. Egyes összetevőik az emberi egészségre ugyanolyan károsak lehetnek pl. bőrirritáló vagy allergiás reakciót kiváltó hatásuk miatt. Felhasználás előtt tehát mindig olvassuk el a címkén található információkat.  



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/tisztitoszerek-veszely