A Limfóma Világnapját immáron 18 éve tartják világszerte, a Limfóma Szövetség (Lympfoma Coalition) kezdeményezésére.
A nemzetközi nonprofit szervezet eltökélt célja a figyelemfelhívás mellett a betegek edukálása és a betegségtudat erősítése, hiszen 2020-ban csak Európában több, mint 142.000 esetet diagnosztizáltak, amiből 53.000 eset halálos kimenetelű volt.
Éppen ezért tartanak figyelemfelhívó és felvilágosító rendezvényeket a világnap alkalmából minden, a kampányhoz csatlakozó országban, így hazánkban is.
Az emberek még mindig nehezen veszik rá magukat az orvosi szűrővizsgálatok elvégzésére, ezt a helyzetet pedig a lassan 3 éve tartó világjárvány sem könnyítette meg. A betegség azonban Magyarországon is jelen van, 2020-ban a korlátozások ellenére is 1782 esetet regisztráltak. A szervezők reményei szerint a kezdeményezés hozzájárulhat ahhoz, hogy egyre többen menjenek rákszűrésre, ezzel csökkentve a daganatos betegségek kialakulásának, súlyossá válásának esélyeit.
A limfóma betegséget nagyon nehéz felismerni, mivel nincsen jellegzetes tünete, elsődleges jeleit könnyű összekeverni az influenza, vagy más egyéb betegség tüneteivel. A rejtőzködő betegség általános jelei lehetnek: erős éjszakai izzadás, hirtelen fogyás, fáradékonyság, bőrkiütés és viszketés. A legjellegzetesebb a nyirokcsomók fájdalmatlan megduzzadása és növekedése, melynek esetén is csak 70 %-ban állapítható meg biztosra a betegség.
Nagy általánosságban a non-Hodgkin limfóma (NHL) megnevezést használjuk, ami azonban nem pontos típus, csupán egy gyűjtőfogalom a különböző altípusok egy nagy csoportjára.
Az altípusok pontos azonosítására azonban nagy szükség van, mert ezúton lokális és globális szinten is megérthetjük a betegségek tényleges gyakoriságát és kimenetelét, aminek köszönhetően hozzájárulunk a kutatások korszerűsítéséhez és javíthatunk a betegellátás minőségén is.
A pontos típus meghatározása nem csak a betegek oldaláról, hanem az egészségügyi döntéshozók részéről is nagy jelentőséggel bír. Hiszen, ha megfelelő statisztikákkal tudjuk alátámasztani a pontos típusok előfordulási arányát, annak megfelelően van lehetőség a különböző gyógyszerek és terápiák célzott fejlesztésére, melynek köszönhetően javulni fog a gyógyulási arány is.
A limfóma altípusok tesztelésére és nyomon követésére vonatkozó globális szabvány létrehozásával az országok számára minden feltétel adott lesz, hogy egységes megközelítést alakítsanak ki, ezzel csökkentve az egészségügyi egyenlőtlenségek további növekedését.
Míg a világ nagy része előrehaladt és az újabb kihívásokkal igyekeznek szembenézni, addig a daganatos betegeket ellátó rendszerek továbbra is a Covid-19 világjárvány okozta lemaradást igyekszik behozni.
A limfóma közösség is ezzel a problémával küzd: a kései és pontatlan diagnózis, az életmentő terápiához való korlátozott hozzáférés, valamint a betegeket és hozzátartozóit érintő mentális egészségromlás mind olyan tényező, mely negatív hatással van az ellátórendszer gördülékeny működésére. A lemaradás ráadásul a támaszul szolgáló betegszervezeteket is érinti: A Global Cancer Coalition Network felmérése alapján az érintetteknek támogatást nyújtó szervezetek 60 százaléka 44%-os emelkedést tapasztalt a beérkező hívások és e-mailek számában.
Ezért szervezett a Magyar Rákellenes Liga idén is kerékpáros felvonulást. A fővárosi kerékpározás szeptember 15-én 10 órakor indult a DPC Szent László Kórházból, de a hónapban több vidéki településen is kifejezhetik együttérzésüket az érintettekkel az érdeklődők. Mivel e betegség színe a zöld, a résztvevők zöld színű öltözékkel vagy kiegészítőkkel fejezhetik ki szolidaritásukat.
A szervezők számára a betegségre történő figyelemfelhívás mellett a szolidaritás kifejezése is fontos a betegségben szenvedők felé. Éppen ezért hangsúlyozzák: a megfelelő ellátás biztosítása nem várhat tovább, hiszen a kései diagnózis és a nem megfelelő kezelés életekbe kerül.
Az ügyért nem csak az ellátórendszerek, hanem a lakosság is tehet: a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzésének köszönhetően ugyanis megelőzhető a súlyos állapot kialakulása, ami nem csak a betegről és annak hozzátartozóiról, de az egészségügyi intézményekről is rengeteg terhet vesz le.
A fővárosi esemény megvalósításában a Liga partnerei a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete, a Budavári Polgárőrség és a Budapesti Rendőr Főkapitányság, az Országos Onkológiai Intézet és a Dél-pesti Centrumkórház Szent László Kórház.
A rendezvény fővédnöke: Prof. Dr. Polgár Csaba. az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója