A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) augusztus közepén - a világon elsőként - engedélyezte a SARS-CoV-2 új típusú koronavírus eredeti és jelenleg terjedő variánsai ellen egyaránt hatékony, úgynevezett bivalens oltóanyagok lakossági alkalmazását.
Először az amerikai Moderna gyógyszeripari konglomerátum új vakcinája kapott brit hatósági jóváhagyást, de a MHRA szombaton a Pfizer/BioNTech amerikai-német vállalatcsoport bivalens oltóanyagának beadását is engedélyezte.
Hétfőtől elsőként az idősotthonok lakói és gondozóik kapják meg az új vakcinát, a hét közepétől pedig az 50 évnél idősebbekre, illetve a fiatalabb, de egészségügyi kockázati csoportokba tartozókra is kiterjed az oltási kampány.
Az új oltások tömeges alkalmazása hamarosan Skóciában, Walesben és Észak-Írországban is elkezdődik.
Angliában - az Egyesült Királyság messze legnépesebb, 55 millió lakosú országában - hetek óta folyamatosan és ütemesen csökken a vizsgálatokkal kiszűrt új koronavírus-fertőzések és a Covid-19 betegség okozta halálesetek száma.
Az omikron vírusváltozatok okozta fertőzési hullám tetőzése idején, idén januárban voltak olyan időszakok, amikor naponta több mint 200 ezer új koronavírus-fertőzést izoláltak, és az oltási kampány korai szakaszában előfordult, hogy egy nap alatt 1800-nál több halálos áldozata volt a fertőzés okozta betegség szövődményeinek.
A helyzet jelentős javulását jelzi, hogy az angol, a walesi, a skót és az észak-írországi tisztifőorvosok ajánlásának megfelelően a brit kormány a múlt héten kettes fokozatra csökkentette a járványkészültség szintjét.
Az ötfokozatú skálán ez az eddigi legalacsonyabb készültségi szint a nagy-britanniai koronavírus-járvány elhatalmasodása óta.