Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

10 tanács felfázás esetére

A felfázás lehet heveny és idült, olykor szövődményekkel is járhat. A szövődményes illetve idültté vált húgyúti fertőzések akár vesekárosodást is okozhatnak. Ezért, ha az említett tünetek valakinél néhány napnál hosszabb ideig is fennállnak, mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni. Hogyan előzzük meg a felfázást és mit tehetünk magunk, ha tapasztaljuk az első, enyhe tüneteket?

A húgyúti fertőzés, így például a hólyaghurut (cystitis) a nők körében gyakoribb. Anatómiai okai vannak, hogy a nők könnyebben fertőződnek, a kórokozók a rövidebb húgycső miatt egyszerűbben eljutnak a hólyagjukig. Ha bekövetkezik az ún. felfázás, gyakori vizelési inger, égető, csípő érzés, szúró altesti fájdalom, súlyosabb esetekben alhasi görcsök is kínozzák a beteget. Tulajdonképpen több betegségről van szó: a hólyaghurut nem ritkán a kevésbé kínzó húgycső-gyulladásból alakul ki, ha pedig az előbbit elhanyagolják, akár vesemedence-gyulladás is lehet a dologból.

Tippek, tanácsok

Enyhébb esetben egyszerű praktikákkal, vény nélkül kapható készítményekkel, gyógynövényekkel elmulaszthatjuk a problémát. Ezek a készítmények többnyire akkor is eredményesen alkalmazhatóak, ha a gyógyszeres, antibiotikumos kezelés kiegészítésére használjuk őket.

1./ Igyunk minél több természetes, nem szénsavas folyadékot, például vizet, teát! A sok folyadék felhígítja a vizeletet és mintegy átmossa a húgyhólyagot, ezzel elősegíti a kórokozók távozását, gátolja szaporodásukat.

2./ Semmiképpen se tartsuk vissza a vizeletet. Ha kell, inkább járjunk gyakran vécére, ez segíti a kórokozók kiürülését.

3./ Külső beavatkozásként melegítő eljárások, lábfürdők, pakolások ajánlhatóak hólyaghurutban szenvedőknek. Az alhasi részen alkalmazott meleg, de nem forró eukaliptuszolajos borogatás akcióra serkenti az immunrendszert, lazítja az izmokat, csökkenti a fájdalmat.

4./ Vegyünk kellemesen meleg, de nem forró kamillás ülőfürdőt – fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású.

5./ Öltözködjünk az időjárásnak megfelelően. A réteges öltözék mindig előnyösebb, és kiemelten ügyelni kell a láb melegen tartására zokni, papucs, cipő használatával.

6./ Az intim higiéné, az alapos és gyakori mosakodás csökkenti a fertőzés veszélyét.

7./ Jól használhatók a kifejezetten hólyagbántalmak, húgyúti panaszok megszüntetésére szolgáló, többnyire gyógynövény alapú szerek. A tisztított növényi illóolajat tartalmazó kapszulák vagy cseppek vény nélkül kaphatók, biztonságos forrásból a gyógyszertárban szerezhetők be. Ezek általában gyulladásgátló, vizelethajtó és görcsoldó hatásúak.

8./ Igyunk gyógyteákat. Húgyúti bántalmakra ajánlott pl. a csalán, medveszőlő, zsurló, nyírfa kéreg és levél.

9./ Hólyaghurutban szenvedők ne fogyasszanak fűszeres, és főleg csípős ételeket, szénsavas és alkoholos italokat

10./ Régi házi praktika felfázás és meghűlés esetére is a gyömbérporos, mustáros forró lábfürdő.

 



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/tiztanacs-felfazas-esetere