A demenciához vezető betegségek – például az Alzheimer-kór és az agyi keringészavarok - a memória, az intellektuális és a szociális készségek fokozatos romlásával járnak. A folyamat lassan, évek alatt zajlik, nem jár látványos tünetekkel. Ugyanakkor nagyon fontos lenne, hogy mielőbb fény derüljön a betegségre, mert ez lehetővé teszi az alapbetegség célzott kezelését, a folyamat lassítását, a beteg állapotának szinten tartását. Nagy szerepe lehet ebben a családtagoknak: figyeljenek idős hozzátartozójukra, és ha az alábbi tünetek valamelyikét vagy többet is észlelnek, forduljanak orvoshoz. A demencia tüneteiről, a teendőkről, a demens beteg ápolásáról rengeteg hasznos információt találhatnak a felejtek.hu internetes oldalon.
A demencia nyolc korai tünete
• Az első tünet a memóriazavar, amely eleinte nehezen különböztethető meg az egyszerű feledékenységtől. Jellemző a rövidtávú emlékezet zavara: míg évtizedekkel előbb történtekre kiválóan emlékeznek, de például arra, hogy félórája hová tették le a kulcsokat, már nem.
• Bajba kerülhet a beteg korábban automatikusan végzett, hétköznapi tevékenységekkel is, képtelenné válik például ügyintézésre, vagy elfelejti a bevált recepteket stb.
• Romlik a nyelvi kifejezőkészsége, keresi a szavakat, nehezebben érteti meg magát és ért meg másokat.
• Előfordulhat, hogy térben és időben eltéved a beteg: nem talál haza ismerős környéken sem, vagy nem tudja, milyen évet, milyen napot írunk, esetleg – előrehaladottabb állapotban - összekeveri a nappalt az éjszakával.
• Figyelmeztető jel lehet, ha nem megfelelően öltözik, például hidegben egy szál pizsamában is útnak indul, vagy hőségben túl sok ruhát vesz fel.
• A figyelem, az összpontosító képesség romlása is jellegzetes tünet.
• Gyakori, hogy holmijait elveszíti, szokatlan, bizarr helyekre teszi: például a pénztárcáját vagy a szemüvegét a fagyasztóba. Nemegyszer arra gyanakszik, hogy meglopják.
• A gyakori hangulatváltásokra, illetve a személyiség megváltozására is fel kell figyelni. A beteg gyanakvóvá, ingerlékennyé, szorongóvá, közönyössé, depresszióssá válhat. Elfordulhat a korábbi kedvteléseitől, tevékenységeitől, társaságától, barátaitól, magába fordulhat, kerüli a családtagjainak közelségét is.
Ha Alzheimer-kóros beteg van a családban
Sokat segíthet az Alzheimer-kórra és más, demenciát okozó betegségekre specializálódott www.felejtek.hu [1] azoknak, akik érintett családtagjukat gondozzák. Nemcsak ezekről a betegségekről tudhatnak meg minden fontosat, hanem számos hasznos ápolási tanácsot gyűjtöttek össze a betegek hozzátartozói számára is. Ötleteket kaphatnak napi gondozás során felmerülő problémákhoz, például ahhoz, hogyan javítható a memória, milyen játékokkal, gyakorlatokkal lehet a lehető legtovább karbantartani. Nagyon fontos az is, hogy a felejtek.hu portálon keresztül sorstársakkal is megoszthatja a tapasztalatait és szakemberektől is kérhet segítséget, nemcsak orvosi, hanem szükség esetén jogi, esetleg társadalombiztosítási ügyekben is.