Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

5 meglepő dolog, ami alapján eldőlhet, melyik sport való neked

Nem jut rá elég idő, nem hozza a várt feltöltődést, esetleg kipipálandó kötelességként tekintünk a sportolásra? Vagy csak azért nem mozgunk eleget, mert még nem találtuk meg azt a mozgásformát, ami örömet okoz?

A rosszul kiválasztott sport könnyen elveheti a kedvünket, pedig a rendszeres és helyesen végzett testmozgás a mentális és a fizikai egészséghez elengedhetetlen. Íme az 5 szempont, amivel könnyen megtalálhatjuk az ideális sportágat.

Testi alkalmasság

A magasak biztosan jól kosárlabdáznak, hosszú lábakkal pedig maratont lehet nyerni – ezekhez hasonló népi bölcsességekkel nap mint nap találkozunk, mégis a gyakorlatban a kelleténél kevesebbszer figyelünk oda a fizikai sajátosságainkra. Gergelyfi Róbert, a mitsportoljak.hu sportágválasztási szakembere szerint egy sportban való eredményességünket befolyásolja a testalkatunk, és a rosszul kiválasztott mozgásformának a lelki tényezők mellett akár egészségügyi következményei is lehetnek. Épp ezért, mielőtt nekikezdünk egy új területnek, vegyük figyelembe az alkati sajátosságokat: sportantropometriai vizsgálattal meg lehet határozni, hogy melyik mozgásforma lehet ideális az alkatunkhoz.

Alapvető érzelmek

Klisének tűnhet, de nem szabad elfeledkeznünk az alapvető érzelmekről sem. Nem érdemes annak focizni, aki retteg a labdától, és víziszonyosok sem fogják élvezni a kajakozást. Ugyanez vonatkozhat a magassággal, eséssel kapcsolatos félelmekre, például az akrobatika vagy a jégkorcsolyázás esetében. Igaz, hogy gyakorlással idővel csökkenhetnek a fenntartásaink, de nem az a jó megoldás, ha mindenáron megpróbálunk alkalmazkodni. Amennyiben stresszként éljük meg a sportolást, könnyen elveszíthetjük a motivációnkat – ezt felismerve keressünk inkább olyan mozgásformát, amivel komfortosabbak vagyunk.

Egyedül vagy tásaságban?

Bár egy új sportág kipróbálásához motivációt jelenthet, ha a barátainkkal együtt vágunk bele, érdemes először itt is az önismeretünkre hagyatkoznunk. Lelkesítőként hat ránk a csapatszellem, vagy pont hogy frusztrálóan, és elbátortalanít, ha mások előtt hibázunk vagy nyújtunk gyengébb teljesítményt? Amennyiben inkább az utóbbi jellemző, érdemes individuális mozgásformákat választani: például futást, korcsolyázását, úszást. Ha inkább mások társasága tölt fel minket, részesítsük előnyben a csoportos edzéseket, csapatsportokat. Ha felismerjük a saját preferenciákat, jobban ki tudunk teljesedni, ezáltal a teljesítményünk is javul.

Koncentrálás vagy kikapcsolódás?

Nem mindegy az sem, hogy milyen célból választjuk az adott testmozgást: fontos, hogy folyamatosan koncentrálni kelljen minden mozdulatra, vagy inkább a kikapcsolódás a cél? Míg egy monotonabb állóképességi sport esetében (például úszás, futás, kerékpározás) könnyen „kiszellőztethetjük a fejünket”, addig a stratégiai szemléletet igénylő vívás vagy sportlövészet közben kifejezetten fontos, hogy mentálisan is jelen legyünk és odafigyeljünk minden mozzanatra.

Számít az elérhetőség is

A lakóhelyünk közvetlen környezetében is sportolhatunk, vagy utazáshoz kötött?Egy friss kutatás szerint az időhiány a második legjelentősebb tényező, ami miatt nem sportolnak eleget a magyarok. Épp ezért az ideális sport kiválasztásakor az idő- és térbeli elérhetőséget is fontos figyelembe vennünk. Az őszi-téli, illetve a járványügyi helyzet időszakában könnyebben és gyakrabban napoljuk el a mozgást, mert éppen sok a munka, nincs lehetőség az utazásra, vagy más okból nem jut rá idő. Amennyiben azt látjuk, hogy a kedvelt sportot csak ritkán tudjuk végezni, érdemes olyan mozgásformát is kipróbálnunk, amelyik könnyen beiktathatóak a mindennapi rutinba (ilyenek például a saját testsúlyos edzések).



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/sportvalaszto_tippek