Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Babakozmetikumok összetevői

Rengeteg babakozmetikum sorakozik a boltok polcain és a webáruházak kínálatában, de mire célszerű odafigyelni, hogy valóban a babánk bőrének legmegfelelőbbet válasszuk? Érdemes-e hinnünk a reklámoknak, vagy hagyatkozzunk a legjobb barátnőnk tanácsaira, tapasztalataira vagy vakon bízzunk a gyógyszertári készítményekben?

Az újszülötteket születéskor magzatmáz borítja, ami egy zsírokban gazdag anyag, így rendkívül jó hőszigetelő és tökéletesen hidratálja a bőrt, védőburokként pedig az enyhébb bőrfertőzések, kórokozók bejutását akadályozza meg az élet első napjaiban. Ez a máz azonban 2-3 nap alatt eltűnik (vagy sajnos lemossák már korábban), így a csecsemő bőre védtelen marad, és fejletlensége miatt (vékonyabb bőr, verejték- és faggyúmirigyek alacsony aktivitása, savköpeny és az ebben található természetes, állandó baktériumflóra gyengesége) még nem tudja teljes egészében ellátni a feladatait.

Ezáltal a bababőr különösen érzékeny, védtelen és kevésbé ellenálló a külső környezeti hatásokkal szemben, könnyebben megsérül, hajlamosabb a kiszáradásra, az irritációra és a gyulladásra, könnyebben kihűl, hiszen a testhőmérsékletüket is nehezebben szabályozzák.

Megnézem a WoodenSpoon  Bio Babaápolókat> > [1]

A babakozmetikumok iránti legfontosabb igény tehát, hogy figyelembe vegye a babák érzékeny bőrének igényeit: semmiképp se károsítsa, befolyásolja a bőr védőrétegét, sem annak fejlődését, ezen felül legyen biztonságos és hatékony a felmerülő problémák kezelésében is.

Mindezek kulcsa az összetevőkben rejlik: a tízezernél is több regisztrált kozmetikai alapanyag kapcsán azonban óvatosnak és körültekintőnek kell lennünk. Ezek többsége ugyanis a vegyipar által előállított szintetikus anyag, bár ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy ezek mindegyike káros, a legtöbbje azonban vitatott hatású (rákkeltő, allergén). Ezek gyengítik, gátolják vagy felborítják a bőr védelmi rétegének egyensúlyát, működését, mely egyéni érzékenységtől függően hosszabb-rövidebb távon bőrpírt, a bőr kiszáradását eredményezi, valamint irritációkhoz, gyulladásokhoz vezethet.

A kisbabáknál kiemelt fontosságú a kozmetikai összetevők tisztasága, hiszen amiatt, hogy a csecsemők bőrfelület és testtérfogat aránya jelentősen nagyobb, a bőrön keresztül a felszívódás pedig fokozott, már sokkal kisebb mennyiségű káros anyag is veszélyes lehet, mint egy felnőtt számára.

Megnézem a WoodenSpoon Organikus Babaápolóit>> [2]

Mi számít minőségi és hatásos alapanyagnak?

Az összetevők listáját, tehát hogy az adott készítmény milyen alapanyagokat tartalmaz, minden esetben fel kell tüntetni a terméken. Ez a lista az INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) felirat után olvasható a csomagoláson az összetevők mennyiségének százalékos sorrendjében. Ami a hátulütője, hogy némi háttértudást azért igényel a megfejtésük, legtöbbször ugyanis latin elnevezéseket tartalmaz a lista és nem is olyan rövid.

Segíthetnek még a tájékozódásban a különböző védjegyek is a kozmetikumok csomagolásán. A natúrkozmetikai minősítések és ezek logói (Soil Assosiation, NaTrue, az EcoCert) egyértelműen garantálják a magas minőségű, megbízható, természetes összetevőket.

A babaápolás szempontjából releváns és hatásos összetevők, amiket érdemes keresni az INCI-ben:

• Vajak: vitaminokban gazdag, gyengéd és tápláló összetevők, amik könnyen felszívódnak a bőrbe. Nem csak puhává, bársonyossá teszik azt, hanem hosszan tartóan hidratálják, védik. Emellett bőrnyugtató komponensekben gazdagok, gyulladásgátló és antibakteriális tulajdonságai is lehetnek. A legismertebbek ezek közül a sheavaj (Butyrospermum Parkii Butter), a kókuszvaj (Cocos Nucifera) és a kakaóvaj (Theobroma Cacao Seed Butter).

• Olajak: sokan félnek tőle, mert azt gondolják, hogy az olaj elzárja a pólusokat. De szükség lehet rájuk, hiszen védik, hidratálják, regenerálják, erősítik és nyugtatják a bőrt. Érdemes telítetlen zsírsavakban, vitaminokban gazdag, könnyen beszívódó típust választani - ilyen például az édesmandula- (Prunus Amygdalus Dulcis Oil), a makadámdió- (Macadamia Ternifolia Seed Oil), sárgabarackmag- (Prunus Armeniaca Oil) vagy az argánolaj (Argania Spinosa Nut Oil).

• Nyugtató, antibakteriális és gyulladásgátló hatású növényi kivonatok, olajak: vannak olyan növényi összetevők, amiket általában a csecsemők bőre jól tolerál, ilyen a kamilla (Anthemis Nobilis), a körömvirág (Calendula Officinalis), az aloe vera, és az aromaterápiában is népszerű levendula (Lavandula Angustifolia).

• Cink-oxid (Zinc Oxide) az egyik leghatásosabb természetes összetevő, ha a bőrirritáció és a kiütések megszüntetéséről van szó. Sebgyógyító, fertőtlenítő, segít a bőrt szárazon tartani – a pelenkakiütés megelőzésénél és kezelésénél is jó szolgálatot tehet! A cink-oxidot gyakran használják természetes fényvédő krémekben is: fizikai fényvédőként visszaveri a káros UVA és UVB sugarakat a bőrről.

Megnézem a WoodenSpoon  Bio Babaápolókat> > [3]

Mindenképp érdemes és fontos megemlíteni, hogy egyéni érzékenység, irritáció és addig nem ismert allergia azonban előfordulhat – akár (bár ritkán) ezekre a természetes anyagokra is.

A széles babakozmetikum-kínálatból érdemes olyan márkát választanunk, amelynek nem csupán egy-egy babaterméke, hanem komplett termékcsaládja van, ez ugyanis nagyobb szakirányú ismeretet feltételez, biztosabbak lehetünk abban, hogy valóban azt az ápolást nyújtják, amit a babák bőre megkíván.

A Wooden Spoon babaápoló termékei nemcsak az összetevőik alapján felelnek meg a szigorú elvárásoknak, hanem – a lehető legtisztább bőrápolás és a környezettudatos gyártás iránti elkötelezettség elismeréseként – kiemelt márkaként helyet kaptak a Harry herceg, Meghan Markle és kisfiuk, Archie közös életét bemutató „Baby Sussex” kiadványban.

A brit királyi család támogatása a bizonyíték arra, hogy ezek a kozmetikumok a valódi és hatékony bőrápolást képviselik és nyugodt szívvel használhatjuk őket a kisbabánk ápolásánál.

(x)



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/babakozmetikumok_osszetevoi