Milyen betegséget érdemes szűrni? Elsősorban azokat, amelyek gyakran fordulnak elő a népességben, továbbá az olyanokat, ahol egyszerű módszerekkel, gyorsan kimutathatóak a gyanújelek, s végül amelyeknél kezünkben van a gyógyítás lehetősége. (A ritka, gyógyíthatatlan betegségek kimutatása a családtervezés, genetikai tanácsadás miatt jelentős.)
Sok rendellenesség már az anyaméhben kiszűrhető
Napjainkban már a megszületés előtt, a terhesség [0] alatt történnek bizonyos szűrővizsgálatok. A terhesgondozás vizsgálatainak célja, hogy az esetleges kóros elváltozásokra rávilágítsanak (pl. az AFP-meghatározás magas eredménye a záródási rendellenesség gyanújára figyelmeztet, az anya Rh-negatív vércsoportja esetén az újszülött [0] sárgasága súlyos fokú lehet stb.). Az ultrahangvizsgálat is több alaki rendellenességet tárhat fel, attól függően, hogy milyen érzékeny készülékkel végzik a vizsgálatot. A technikai fejlődésnek köszönhetően ma már egészen apró részletek (pl. a magzati szív belső szerkezete) is kimutathatók.
Az élettel összeegyeztethetetlen eltéréseknél meg kell fontolni az abortusz lehetőségét. A kevésbé súlyos esetekben speciális intézetben történik a szülés, ahonnan azonnal egy felkészült sebészcsoport műtőasztalára szállítják át a babát. Az operációval az életét menthetik meg a kis betegnek. Minden újszülöttnek még a szülőszobán leszívják az orrgaratját, gyomrát, így könnyen fény derülhet az orrjáratok, a nyelőcső elzáródására, ami műtéttel helyrehozható. Az újszülöttosztályon nemcsak a hallását vizsgálják meg a babának, hanem a csípőjét is, hogy a veleszületett csípőficamosokat kiszűrve, korai kezeléssel (szétpelenkázás, Rugi bugyi alkalmazása, Pavlik-kengyel felhelyezése) a későbbi járást rontó elváltozás kialakulását megakadályozzák.
Az újszülöttektől levesznek pár csepp vért is, s egy itatóspapíron szűrőközpontba küldik. Mi ennek a funkciója? A phenylketonuria, a galactosaemia és a hypothyreosis ismerhető fel ezzel a módszerrel, mely betegségek esetén a megfelelő diétás táplálással vagy hormonkezeléssel tünetmenetessé tehető a gyermek. Sajnos, még nem általános gyakorlat, és nem kötelező szűrővizsgálat az újszülöttek hasi ultrahangvizsgálata. Ezzel a módszerrel számos, teljesen egészségesnek látszó gyermeknél fedeznek fel olyan eltérést, mely a korai időszakban kezelve (gyógyszerrel vagy műtéttel) teljes gyógyuláshoz vezethet, a vizsgálat elmaradása esetén azonban életre szóló károsodás jöhet létre.
Óvodai, iskolai ellenőrző vizsgálatok
Ha az újszülöttosztályon [0] valamilyen rendellenességet észlelnek a babán, szakintézetbe küldik. A későbbiekben a házi vagy gyermekorvos kíséri figyelemmel a gyermek fejlődését, ez a tevékenység is szűrővizsgálatnak tekinthető. Közösségbe kerüléskor szintén megvizsgálja az óvoda, iskola orvosa a gyermekeket, s rendszeresen történik fogászati, szemészeti, hallásvizsgálat és vérnyomásmérés is. Igen fontos a BCG-oltás hatásának, a tbc elleni védettség fokának ellenőrzése, ezt is rutinszerűen végzik az általános iskolákban.
Amikor a családban valamilyen öröklődő betegség fordul elő, érdemes erre nézve a rokonok között szűrővizsgálatot végezni, ilyen pl. az emelkedett vérzsírszint következtében létrejövő, korai életkorban (40es években) jelentkező szívinfarktus is. Ha az apának volt infarktusa, szükséges a gyermekeket szűrni. Amennyiben kórosan magas a vérzsírszintjük, akkor azt diétával, esetleg gyógyszeres kezeléssel csökkenthetik, megelőzve az utód korai infarktusának lehetőségét.
Jobb szűrni, mint kezelni így alakíthatjuk át a címet a fent elmondottak alapján. Jó az egyénnek, mert a szűrés során feltárt jelek alapján a betegség megelőzhető, kezelhető, jó a családnak, mert jobb életminőséget, hosszabb élettartamot lehet elérni, és jobb a társadalomnak is, mert egy egészséges, hasznos taggal lesz gazdagabb, ahelyett, hogy egy beteget kellene az egyre inkább elszegényedő egészségügynek ellátnia.