A jód hiányában gyakran alakulnak ki kisebb-nagyobb göbök a pajzsmirigyben, erre nyelési nehézségek, rekedt hang, a torokban lévő gombócérzés utalhat. Nem minden göböt lehet azonban fizikális vizsgálattal kitapintani, ezért más megoldásra is szükség van a pajzsmirigy göbös megbetegedés típusának, méretének, számának meghatározásához.
Az izotóp vizsgálat során leggyakrabban vénásan, esetleg szájon át radioaktív sugárzó anyagokat juttatnak be a szervezetbe, hogy tanulmányozni lehessen a pajzsmirigy szerkezetét. Azt figyelik, hogy milyen intenzitással épül be az alkalmazott anyag (J123, Tc99m) az adott területre.
Körmös kérdés: mi rombolja és mi építi, szépíti a körmöt? [1]
Erre készüljön izotóp vizsgálatnál!!
A vizsgálat fájdalommentes, nem jár veszéllyel. Az alkalmazott anyagoknál túlérzékenységi reakció nem jellemző. Az izotóp szervezetből történő kiürülését segíti a fokozott folyadékbevitel, ezért a vizsgálat után érdemes minél többet folyadékot inni. Terhesség alatt az eljárás nem végezhető el!
Meleg vagy hideg göb?!
Egy speciális kamera segítségével látni lehet, hogy a göbökben az izotóp felhalmozódik, ha fokozott, akkor piros színű, míg az inaktív terület nem halmozza fel, világos színű lesz. Az úgynevezett meleg göbök általában jóindulatúak, pajzsmirigy túlműködésére utalhatnak, a hideg göbök pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek veszélyt, egy részük sajnos rosszindulatú. Ezért hideg göb esetében szükséges a citológiai vizsgálat elvégzése – teszi hozzá a belgyógyász, endokrinológus.
Nem mindegy, hogy milyen izotóppal történik a vizsgálat!!
Hazánkban a Tc99m alkalmazása terjedte el, főként költséghatékonysága miatt, ez az anyag bekerül a pajzsmirigy sejtekbe, a hormon raktárakba, a sejten keresztül azonban már nem jut át, erre csak a J123 képes. Vannak olyan pajzsmirigy túlműködési formák, ahol a Tc99m normális értéket mutat, ellentétben a J123-mal szemben.
A pontos diagnózis felállításához a beteg részletes kikérdezését követően a nyaki terület fizikális vizsgálata következik, majd pajzsmirigy ultrahang elvégzése is indokolt az izotópos vizsgálat mellett. A túlműködés diagnosztikájában a vérből történő teljes pajzsmirigy hormonpanel magas biztonságot nyújt – mondja a Budai Endokrinközpont főorvosa. A pontos diagnózis a személyre szabott terápia meghatározása érdekében is fontos.