Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Ha a lombik program sem volt sikeres

Egyre több pár küzd a meddőség problémakörével, és kénytelen orvosi segítséget kérni a baba érkezéséhez. A meddőség okainak feltárása gyakran csak nőgyógyászati szervi kivizsgálásra és a partner andrológiai vizsgálatára terjed ki. Még a lombik program megkezdése előtt is gyakran elmaradnak a véralvadás, a trombózis-készség vagy autoimmun betegség feltárására irányuló vizsgálatok, pedig gyakori, hogy ilyen eltérések késleltetik a baba érkezését.


A meddőség – amely közel 150 ezer párt érint – hátterében számos probléma állhat, a nő és a férfi részéről egyaránt. Amennyiben mesterséges megtermékenyítési eljárásra kerül sor, azt mindig alapos kivizsgálásnak kell megelőznie: a nőgyógyászati célzott kivizsgálások mellett endokrinológiai vizsgálatokra, valamint genetikai felmérésekre is sor kerülhet.

Miből készülnek és miért csodálatosak a samponszappanok? >>> [0]

Vetélés esetén, ha az többször előfordult már, illetve korai vetéléskor mindig gondolni kell véralvadási zavarra, nevezetesen a fokozott trombózis-készségre is! A komplex kivizsgálásához ezért szorosan hozzátartozik a véralvadási paraméterek, bizonyos véralvadásban részt vevő faktorok szintjének meghatározása, a trombózis-készség laboratóriumi értékelése is, még ha nem is általános protokollról van szó – mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa, aki hangsúlyozza: bizonyos laboratóriumi vizsgálatokat meg kell csináltatni, mert a vizsgálati eredmények birtokában az orvos több oldalról is tudja kezelésével támogatni a terhesség létrejöttét, a baba kihordását és megszületését.


Miért okoz problémát, a véralvadási zavar?!

A megtermékenyített petesejt amikor leérkezik a méh üregébe, ott be kell ágyazódnia. A méhnyálkahártya sejtjeinek feloldódását, felépülését hormonok, véralvadási faktorok, immun-mechanizmusok irányítják. Majd kifejlődik a méhlepény, ami a vérerek kialakulásával kapcsolja be az anya keringésébe a magzatot. A vér szállítja az oxigént és a táplálékot a magzat számára, hogy fejlődni tudjon. Így érthető, ha a lepény keringésében akadály alakul ki (például trombózis), a magzat fejlődése lelassul, esetleg elhal, és a kismama elvetél. Nagyobb terhesség esetén koraszülés jöhet létre.

Nem elegendő a Leiden mutációt nézni!!

A trombofília, azaz a fokozott trombózis-készség vizsgálata vérvétellel történik, és azt nézik, kinél van öröklött trombózishajlam fokozódás. Nem elegendő csupán a Leiden mutációra koncentrálni, bár ez a leggyakoribb, különösen, ha a családban előfordult mélyvénás trombózis. Több faktort is meg kell nézni (pl. Protrombin gén – F.II 20210, MTHFR mutáció, Protein S/C, AT III homocisztein szint). A kivizsgálás része kell, hogy legyen az autoimmun betegség kizárása. A kezelést természetesen megelőzi a laboratóriumi vizsgálatokon kívül a részletes családi és egyéni kórtörténet átbeszélése – hangsúlyozza a Trombózisközpont főorvosa.

Időben kell elkezdeni a terápiát!!

Amennyiben trombofília, azaz genetikailag fokozott trombózis-készség okozza a sorozatos problémákat, megoldást jelent a reménykedő párnak, hogy a kismama a véralvadásgátló kezelést kap és a spontán fogant magzat biztonságban fejlődhet, majd egészségesen, időre megszülethet. Az In Vitro Fertilizáció (IVF) is sikeres lehet, ha a lombik program indulásakor, a hormonkezelésekkel egy időben elkezdik az alvadásgátló injekció kis dózisának adagolását.

Minden ember más és minden öröklött vagy életünk folyamán kialakult változások, állapotok variálódnak, más kórképek színezhetik az adott problémát, így egyénre szabott kezelést kell alkalmazni, nagy odafigyeléssel, rendszeres szakorvosi ellenőrzéssel - hangsúlyozza a főorvos.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/meddoseg_trombozis