Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

A szürkehályog kezelése

Az időskorúak körében a leggyakoribb szemészeti probléma a szürkehályog. A nevével ellentétben ez az elváltozás nem hályog, hanem a szemlencse szerkezetének módosulása, fényáteresztő képességének csökkenése. Hagyományos, gyógyszeres kezelési lehetősége nincs, kizárólag műtéti úton, műlencse beültetésével lehet gyógyítani. A legmodernebb eljárással azonban maradéktalanul helyreállítható a látásélesség.

A szürkehályog folyamata során az életkor előrehaladásával a szemlencse anyagában szerkezeti, kémiai változások mennek végbe, amelyek a lencse fényáteresztő képességének fokozatos csökkenését, homályosodását, a fény szóródását okozhatják. Az érintett látása gyengül, ködös lesz, fakóbbnak látja a színeket, elmosódottnak a körvonalakat. Ezeken a tüneteken kívül a szürkehályog kialakulására utal, ha fényes felületre vagy háttérre tekintve súlyos látáscsökkenést tapasztal, és az is, ha éjszakai vezetésnél vakítja a fény, vagy ha fényudvart lát a fényszóró körül, illetve ha gyakori szemüvegcserére van szüksége, változó értékekkel. Az elváltozás okait nem sikerült még teljesen tisztáznia az orvostudománynak. A tapasztalatok szerint a kialakulásának kockázatát növeli az öröklött hajlam, a magasabb életkor, a kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a cukorbetegség, a szervezet hormonháztartásának felborulása, a szemet ért sérülések, az UV-sugárzás ártalmai, egyes gyógyszerek alkalmazása és a dohányzás is.

Az éleslátás műtéttel állítható helyre

A szürkehályog kizárólag műtéttel gyógyítható. A helyi érzéstelenítésben végzett, hatékony, biztonságos, fájdalommentes beavatkozás során az elszürkült lencsét eltávolítják, és a lencsetokba egy műlencsét ültetnek be a helyére, amely szinte azonnal helyreállítja a szem törőerejét, a látásélességet. A műtét kevesebb, mint félórát vesz igénybe, és egynapos sebészeti beavatkozásként elvégezhető, kórházi tartózkodást a legtöbb esetben nem igényel, mindössze néhány órát kell a klinikán tölteni. Ez a leggyakrabban végzett szemészeti beavatkozás: évente több mint 18 millió szürkehályogműtétet végeznek a világon, Magyarországon is hetvenezernél több ilyen műtétre kerül sor évente.

A műtét után elérhető látásminőség függ az alkalmazott műtéti technikától, a felhasznált műlencsétől és attól, hogy az érintett szem milyen állapotban volt, a páciensnek fennáll-e egyéb belgyógyászati vagy szemészeti betegsége. Ha a szürkehályogon kívül más szemészeti probléma nem volt, a teljes látásélesség helyreállítható.

Műtét ultrahanggal

A szürkehályog-műtét mintegy húsz-harminc percig tart, helyi érzéstelenítéssel, altatás nélkül végezhető, a beteg nem érez fájdalmat. A szemlencse cseréje ultrahang segítségével történik. A modern készülékekkel végzett beavatkozáshoz egy kis, mindössze 2-3 mm-es seb nyitására van szükség. Ezen keresztül először ultrahang-energiával előkészítik, fellazítják és összetörik az elhomályosult régi szemlencsét, így az könnyen eltávolítható. A következő lépés a műlencse beültetése. A kis seb varratot nem igényel és rövid idő alatt gyógyul.

Műlencsék

A műszemlencsék szövetbarát anyagból készülnek, nem okoznak irritációt, gyulladást, így ezeket a szervezet hosszú évtizedeken keresztül jól tolerálja. A műlencsék torzításmentessége, egyéb optikai tulajdonságai meghatározzák az elérhető látásminőséget és pótolhatják a szem elveszett alkalmazkodó képességét. A műlencsék lehetnek egyfókuszúak (monofokálisak), többfókuszúak (multifokálisak), alkalmazkodók (akkomodatívak) és ún. tórikus (cylinderes) lencsék.

Az egyfókuszú műlencsék használata széles körben elterjedt. Kiváló látásélességet biztosítanak távolra, de a közeli tárgyak éles látásához olvasószemüveg használatára lesz szükség. Egyre többen választják a többfókuszú műlencséket, mivel segítségükkel jelentősen csökkenthető az olvasószemüveg használata. A legtöbb multifokális műlencse egy távoli és egy közeli éleslátást biztosító fókuszponttal rendelkezik, a legújabb műlencsék azonban már három tartományt kínálnak az éleslátás érdekében (trifokális műlencse). A távoli és az olvasást biztosító zónák mellett lehetővé vált a kettő között lévő, a napi tevékenység szempontjából a legfontosabb területnek az éleslátása is. A teljes látástartomány helyreállhat, a legtöbb tevékenység során csökken vagy teljesen szükségtelenné válik a szemüveg használata.

Jó tanácsok

Ha az egyéb látásproblémák miatt a műtétet követően is szüksége van szemüveg viselésére, ennek felírását tanácsos a műtét után legalább hat héttel később kérni, mert ez idő alatt még változhat az új szemlencsével a szem fénytörési képessége. Ha a páciens másik szemén is el kell végezni a szürkehályog-műtétet, célszerű megvárni a most operált szem teljes gyógyulását, körülbelül egy hónapot.

Keresse fel az Focus Medicalt, és tudjon meg többet a lézeres szürkehályog-műtétről! >> [1]


A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/szurkehalyogmutet