Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Székrekedést hormonális probléma is okozhat

Igen sokan küzdenek időnként vagy krónikus jelleggel székrekedéssel, melynek hátterében állhat nem megfelelő étkezés, mozgáshiány, kevés folyadékfogyasztás, terhesség, klimax, de akár komolyabb hormonális zavar is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a kellemetlen panasz lehetséges okairól beszélt.

Mikor beszélünk székrekedésről?

Székrekedés alatt a széklet mennyiségének és gyakoriságának csökkenését értjük a bélmozgások lanyhulása miatt, illetve a túlzott erőlködéssel járó székelést, mivel túl sok víz szívódik vissza a vastagbélben. Ekkor a két ürítés között legalább 48 óra telik el, és hetente legfeljebb háromszor jelentkezik. Gyakori tünet még mellette a puffadás, hasi fájdalom, a teltségérzés, valamint a rossz közérzet. A probléma lehet elsődleges és másodlagos is, attól függően, áll-e valamilyen kiváltó zavar a hátterében.
A székrekedés kortól és nemtől függetlenül jelentkezhet, és legtöbbször a helytelen életmód okolható érte. Amennyiben a probléma zavaró és krónikus mérteket ölt, úgy érdemes másodlagos formájára gyanakodni, ugyanis előfordulhat, hogy pl. valamilyen autoimmun betegség, hormonális zavarok, idegrendszeri problémák, illetve belgyógyászati betegségek okozzák a panaszt.

Ezek a hormonális zavarok okozhatnak székrekedést

Pajzsmirigy alulműködés: a túl kevés pajzsmirigyhormon jelenléte az egész szervezet működését lelassítja, így a betegek gyakran küzdenek krónikus székrekedéssel. Amennyiben gyógyszeres kezeléssel normalizálni lehet a TSH, T3 és a T4 szintjét, úgy a panasz rendszerint megszűnik. Igen nagy segítséget jelenthet továbbá a jód és a szelén fogyasztása is, azonban a jódot csakis orvosa beleegyezésével szedjen, ugyanis vannak olyan pajzsmirigyzavarok, amikor a jód csak ront az állapoton!

Mellékvesekéreg zavara: a mellékvesekéreg zavarai hasmenést és székrekedést is eredményezhetnek. Érdemes tudni, hogy a magas kortizol szintet (ami a mellékvesekéreg bizonyos zavara) Cushing szindróma is okozhatja, melyet kezelni szükséges!
A mellékvesekéreg a kortizolon kívül aldoszteront is termel, mely a só-és vízháztartásért felelős. Amennyiben mennyisége megemelkedik, úgy Conn-szindrómáról beszélünk, aminek jellegzetes tünete a nem szűnő magas vérnyomás, székrekedés, izomgörcsök, fejfájás, gyakori vizelés. Oka, a mellékvesekéreg daganata.
A mellékvesekéreg zavarának terápiája a kiváltó októl függ, így a gyógyszeres kezelésen kívül megoldást a műtét jelenthet még (daganat esetén).

Cukorbetegség: a cukorbetegek igen gyakran szenvednek székrekedéstől, ami a betegség egy szövődményével, a neuropátiával magyarázható. Ekkor ugyanis az idegkárosodás a vastagbél mozgására is kihat, így annak tevékenysége csökken, és székrekedés lép fel. Kezelése gyógyszeres/inzulinos terápiával történik, mely mellett igen fontos a személyre szabott életmódprogram- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

A székrekedés további lehetséges okai

• helytelen életmód
• kevés folyadékfogyasztás
• anorexia, bulimia
• bizonyos gyógyszerek
• rosszindulatú daganat (pl. vastagbélrák)
• stressz
• terhesség
• klimax
• neurológiai probléma (pl. Parkinson kór)
• IBS
• Crohn-betegség
• aranyér



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/szekrekedes-hormonalis