Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Teniszkönyök – nem csak a sportolóknak fáj

A könyök érzékenységét, fájdalmát, amely sokszor éjszaka is kínzó panaszokat okoz, gyakran az úgynevezett teniszkönyök okozza. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista arra hívta fel a figyelmet, hogy van megoldás az életminőséget jelentősen befolyásoló problémára.

Nem csak teniszezőknél fordulhat elő

A teniszkönyök (vagy lágyrész-reumatizmus) meglehetősen gyakori kórkép és természetesen bárkinél előfordulhat, leggyakrabban a 30-50 közti korosztályban jelenik meg. Nevét azért kapta, mert a teniszjátékosok közel felét érinti. Köztük is főként azok szenvedhetnek tőle, akik ritkábban játszanak, esetleg rossz ütőt, rossz technikát alkalmaznak. Teniszezés közben jellegzetes tünet, ha fájdalmassá válik a fonákütés, az alkar feszítőizmainak összehúzódása következtében. Ha ugyanis a hajlítóizmok a feszítőizmok kárára erősebbek, a tapadási pontnál, ahol az ín a csonthoz rögzül, úgynevezett mikrotraumák keletkeznek. Később állandósulhat ez a gyulladásos állapot. Ennek következtében már a kis izom-összehúzódások, vagyis a kisebb mozdulatok is fájdalmasak lehetnek. Akinél már jelentkezett a teniszkönyök, számíthat az esetleges kiújulásra, éppen ezért megelőzésképpen a könyököt terhelő tevékenység után érdemes pihentetni, néhány percig jegelni a kart.

Pontosan hogyan fáj?

Eleinte csak a könyök behajlításakor jelentkezik a fájdalom, de nem csak a könyökben, hanem az alkar külső oldalán is. Később már komoly nehézséget okozhat a tárgyak felemelése, szorítása, a csavaró mozdulat, akár az írás is. Az izomgyengeség is jellegzetes tünet lehet, ami akár odáig is fokozódhat, hogy a beteg képtelen megtartani a kezében a tárgyakat. Előfordulhat, hogy a betegségnek külső, látható jele is van, amikor a könyök megduzzad. Ilyenkor általában már az is fájdalmat okoz, ha a gyulladt területet megnyomják, vizsgálják. Igazán komoly problémát jelent, amikor a fájdalom már pihentetés hatására, éjszaka sem múlik el.

A pihentetés mellett az orvosi segítség is fontos

• Akut gyulladás esetén a legfontosabb teendő a teljes, többnapos pihentetés, amelyet kiegészíthetnek az orvos által javasolt gyulladáscsökkentő gyógyszerek – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista. – Emellett gyors és hatékony eredmény érhető el lágyrész hialuron injekcióval, amely a teniszkönyököt okozó fájdalom forrásánál hat. A csont-ín találkozáshoz bevitt hialuronsav ugyanis csökkenti az alkar feszítő izmainak eredésénél a gyulladást, segíti a gyulladt szövetek regenerációját. Ebben az esetben a lágyrészekhez kifejlesztett speciális biokompatibilis hialuronsavat használunk, ami különösen hatásos.

Szintén jó eredmény érhető el az ugyancsak injekciókúraként alkalmazható orvosi kollagén terápiával, illetve hosszabb távon a lökéshullám terápiával. Ez utóbbi nem jár szúrással. Minden ilyen – a diagnózis alapján javasolt - kezeléssorozat képes viszonylag gyorsan csökkenteni a fájdalmat és visszaállítani a mozgásképességet. Mivel a teniszkönyök hajlamos a kiújulásra, megelőzésképpen igen nagy szerepe van a szakember által betanított gyógytornának, ugyanis az alkar izmainak megerősítése és helyes nyújtása is fenntarthatja a panaszmentes állapotot.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/konyok-tenisz-fajdalom