Felmérésükön közel 8000, 45 éven felüli vizsgálati alany vett részt, akiknél egy aprócska készülék viselésével pontosan mérhető volt, napi hány órát töltenek ülő helyzetben és ezt milyen gyakran szakítja meg valamilyen testmozgás. A résztvevők átlagosan 11-12 órát töltöttek ülő testhelyzetben egy nap, de ennél egy sokkal érdekesebb összefüggésre is felfigyeltek. A 4 éves periódus során, amíg a vizsgálat zajlott, összesen 340 résztvevő hunyt el. Összehasonlítva az elhunytak adatait, a legtöbbet ülő testhelyzetben töltő résztvevőknél kétszer olyan magasnak bizonyult a korai halálozás rizikója, mint a legkevesebbet ülőknél. Ez az eredmény kortól, nemtől, etnikai hovatartozástól, testsúlytól, sőt még a sportolással töltött órák számától is függetlennek bizonyult.
A szédülés okai, veszélyei - az orvos válaszol>>> [0]
De vajon mi lehet ennek az oka? „Jelen pillanatban úgy gondoljuk, hogy a vércukorháztartás tehető érte felelőssé. Amikor ugyanis ülünk, az izomzatunk legnagyobb része inaktív, nem használja fel a vérben lévő cukrot, a magas vércukorszintnek pedig számos egészségkárosító hatása ismert. A legnagyobb gond talán az, hogyha az ember rendszeresen sportol, úgy gondolja, ezzel eleget tesz egészsége érdekében, de sajnos ennél többre van szükség. Az ülőmunka félóránkénti megszakítása egy pár perces mozgással lehet a kulcs.”- nyilatkozta Diaz.
„Még nem tudjuk, mi az ideális megoldás erre a problémára, de annyi már bizonyos, hogy a testsúlycsökkentési stratégiákhoz hasonlóan a mozgásunk folyamatos monitorozására lesz szükség egy ideális megoldás kifejlesztéséhez.” – nyilatkozta Dr. David Alter, a University of Toronto egyik adjunktusa.