Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Vírus vagy baktérium? Egy új eszköz segít elkülöníteni!

Az antibiotikumok életmentő gyógyszerek, azonban a túlhasználatuk egy nagyon veszélyes következményhez vezethet: az antibiotikum rezisztenciához. Az University of Rochester Medical Center kutatói kifejlesztettek egy eszközt, mely segítheti az orvosok döntését az antibiotikus kezelés szükségének meghatározásában. Az eredményeket a Scientific Reports című kiadványban közölték.

Az University’s National Institutes of Health-funded Respiratory Pathogens Research Center kutatói 11 genetikai markert azonosítottak a vérben, mellyel elkülöníthetők a virális és a bakteriális fertőzések. Az antibiotikumokat a baktériumok elleni küzdelemben használjuk, és nem hatékonyak a vírusok ellen, így használatuk felesleges ezekben az esetekben.

„Nagyon nehéz megfejteni, hogy mi okozhatja a betegeknél a légúti fertőzést, különösen a rendkívül rossz állapotban lévőknél, akik magas lázzal, köhögéssel, nehézlégzéssel és más aggasztó tünettel jelentkeznek a kórházban” – nyilatkozta Ann R. Falsey, M.D., a kutatás vezető szerzője, az UR Medicine’s Strong Memorial Hospital munkatársa. „Célom, hogy kifejlesszünk egy eszközt, mellyel kellő biztonsággal meg lehet állapítani, hogy baktérium által okozott fertőzésről van-e szó az adott esetben, így elkerülhetjük a felesleges antibiotikum használatot.”

A kutatásban 94 alsó légúti fertőzés miatt kórházi kezelést igénylő felnőtt vett részt. A kutatók összegyűjtötték a klinikai adatokat, minden betegtől vettek vért, majd egy mikrobiológiai teszt segítségével megállapították, hogy hány beteg fekszik az intézményben bakteriális fertőzés miatt (41), és mennyi nem-bakteriális vagy vírusos miatt (53). Thomas J. Mariani, Ph.D., az URMC professzora ezután összetett genetikai és statisztikai vizsgálatokat folytatott, hogy meghatározza azokat a vérben megtalálható jelzőmolekulákat, melyek segítségével 80-90%-os bizonyossággal megállapítható a baktériumok okozta fertőzés jelenléte.

„A génjeink másként reagálnak vírusokra, mint baktériumokra” – magyarázta Mariani, a Respiratory Pathogens Research Center munkatársa. „Ahelyett, hogy az egyént beteggé tévő specifikus organizmust keresnénk, mi azt próbáljuk megállapítani, hogy mi okozza a tüneteket, és hogy az antibiotikus kezelés helyénvaló-e. A kutatás eredményei korlátozottan alkalmazhatók a két kutató szerint a minta kis létszáma miatt, illetve a meghatározott genetikai jelzők nem biztos, hogy általánosan használható a betegeknél.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/virus-bakterium-elkulonites