Amint azt a Personal Relationships című lapban közzétett kutatást vezető William Chopik, a Michigan Állami Egyetem pszichológusa kifejtette, ahogy az ember öregszik, a felszínes barátságok egyre jobban elkopnak, és már csak az igazi, mély kapcsolatok maradnak meg, ezzel szemben a családi kapcsolatok között nem ilyen könnyű szelektálni, így azok is megmaradnak az ember életében, melyeket már inkább nyűgnek éreznek.
Strandon kapható ez a kellemetlen betegség >>> [0]
A felmérések során összesen 280 000 személyt kérdeztek meg a kapcsolataikról, a boldogságérzetükről, valamint az egészségi állapotukról, az alanyok közel 100 különböző országból válaszoltak, életkoruk 15-től 99 évig terjedt.
Szappanos hajmosás a gyönyörű hajért >>> [0]
A válaszokból kiderült, hogy azok, akik számára a barátságok és a család fontosak voltak, általában boldogabbnak és egészségesebbnek vallották magukat, ám az idősebbeknél már inkább csak a barátok nyomtak a latban e tekintetben, a család kevésbé. Amint arról Chopik beszámolt, a változás – vagyis, hogy a barátok fontosabbá válnak a családnál – úgy 30-40 éves kor körül jelentkezik, majd 50-60 éves kor táján éri el a csúcspontját, és utána már a hátralevő időben ez az állapot marad a jellemző.
Az egyik felmérés arra is rámutatott, hogy a nyolc legjellemzőbb krónikus betegségre – magas vérnyomás, cukorbetegség, rák, tüdőbetegség, szívbetegség, mentális problémák, ízületi gyulladás és stroke – a barátok nagyobb befolyással voltak (akár negatív, akár pozitív), mint a családtagok, utóbbiak közül leginkább a házastárs és a gyermek az, aki számított. Azonban az erőltetett, kötelességszerű barátságok voltak egyedül azok, melyek megnövelték a krónikus betegségek kockázatát, egy jó, szoros barátság ellenben nagyon sokat javított az ember közérzetén.
S hogy mindennek mi az oka? A barátokat egyrészt maga választja az ember, másrészt korban is közelebb állnak hozzánk, így általában hasonló gondjaink és örömeink vannak, hasonló az ízlésünk is, így könnyebb kijönni egymással.