Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Mi a kapcsolat a bőrkeményedés és a nyelőcsődaganatok között?

A bőrkeményedés egy viszonylag gyakran előforduló jelenség a nyomásnak kitett bőrfelületeken, mellyel a legtöbb ember élete során előbb vagy utóbb találkozik. Azon kívül, hogy viselőjének bizonyos esetekben kellemetlenséget is okozhat, mindez idáig nem tulajdonított neki nagyobb egészségügyi kockázatot az orvostudomány. A Londoni Queen Mary University kutatócsoportja viszont mélyebben beleásva magát a kóros bőrkeményedés és a nyelőcsőrák kialakulásának témájába, rendkívül érdekes összefüggéseket fedezett fel.

A kutatók kapcsolatba hozták a keratin (bőrkeményedés kialakulásában kulcsszerepet játszó, külső bőrrétegekben található fehérje) és egy 95%-ban nyelőcsőrákkal társuló szindróma, a tylosis között, mely egy, a bőr szarurétegének kóros megvastagodásával járó, veleszületett betegség. Vizsgálatuk során egy iRHOM2 nevű gén kísérleti egerekből történő eltávolítása során azt figyelték meg, hogy az érintett egerek talpán sokkal vékonyabb felhámréteg (epidermis) képződött, mint a többi egérén. Ezzel párhuzamosan pedig a kreatin 16 (K16) nevű fehérje termelődése is látványosan lecsökkent. A kreatin 16 egy olyan vázfehérjéje az emlősállatokban, mely a talp nagy nyomásnak kitett területein található meg nagy mennyiségben.

Egészséges fejbőr, gyönyörű haj -  holt-tengeri iszapos samponszappannal.>>> [0]

Ezen felbuzdulván a kutatók megvizsgálták azokat az eseteket, melyben a tylosis nyelőcsőrákkal történő együttes előfordulása állt fenn (familiáris-tylosis-oesophagealis-carcinóma, rövidítve: TOC), és a K16 szintjét ezeknél a pácienseknél is hasonlóan emelkedettnek találták. Ez arra enged következtetni, hogy az iRHOM2 gén mind az emberben, mind az egérben a K16-os fehérje szabályozásában szerepet játszik.

600 állatos póló, amitől leesik az álla > > > [1]

Ez az első olyan kutatás, melyben összefüggésbe hozták az iRHOM2 gént a keratin 16 fehérje működésével, illetve egyértelmű kapcsolat volt felfedezhető ezen interakciók és a TOC-s páciensek között. Ezek a kutatási eredmények talán mérföldkövet jelenthetnek a jövőbeli kutatások számára más bőrbetegség, mint például a psoriasis vagy a bőrrák kialakulási mechanizmusának alaposabb megismeréséhez vezető úton.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/nyelocsorak-borkemenyedes