Amint arról a Current Biology című lapban közzétett kutatást vezető Tim Griffiths, kognitív neurológia professzor beszámolt, a mizofónia egy olyan rendellenesség, melynek következtében valaki elviselhetetlennek tart bizonyos hétköznapi hangokat, például a csámcsogást vagy akár a hangosabb lélegzést, és ezek hatására akár heves kirohanásokat is produkálhat.
A szakember munkatársaival húsz mizofóniás személy agyáról készített felvételeket és azt összehasonlították 22 egészséges ember agyával, és amint az a felvételekből kiderült, előbbieknél az érzelmi kontrollmechanizmusban eltérés mutatkozott, emellett a frontális lebenyükben is eltérő kapcsolódási minták mutatkoztak. A kutatók azt is megállapították, hogy a mizofóniás személyeknél a zavaró hangok hatására fizikai tünetek is jelentkeztek, például felgyorsult szívritmus vagy izzadás.
A szakemberek szerint a vizsgálatok eredményei megnyugvást hozhatnak számos érintett számára, hiszen világossá vált, hogy önhibájukon kívül szenvednek a különféle idegesítő hangoktól, és emellett remélhetőleg arra is lehetőség nyílik a közeljövőben, hogy a problémára a megfelelő kezelést és gyógymódot is megtalálják az orvosok.