Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Boldoggá tesz a gyerek?

A közhiedelemmel ellentétben nem okoz tartós boldogságot a szülői szerep: csupán egy nagyjából egy éven át tartó örömhullám változtatja meg közérzetünket, amely fokozatosan halványodik a boldogságszakértők szerint.

A szakemberek négy országból vett adatokat elemeztek: az Egyesült Királyság, az USA, Németország és Ausztrália állt a kutatás fókuszában. Ebből kiderült, hogy kezdetben ugyan valóban nagy örömhullámot okoz a szülői szerep, 12 hónap elteltével azonban már nincs különbség közérzetünk szubjektív megítélésében az anyaság, illetve apaság előtti időszakhoz képest.

„Van-e pozitív lélektani hatása a családalapításnak hosszútávon? Nos, nem állíthatjuk. És mi a helyzet a párkapcsolattal? Ezen a téren jobb a helyzet. A partnerkapcsolatból származó pozitív hatások nem múlnak el idővel. Érdekesség továbbá, hogy a partner elvesztését követően – legyen szó szakításról, válásról vagy halálesetről – meglepően gyorsan alkalmazkodunk az új életkörülményekhez” – fogalmaz a kutatást vezető Andrew Clark, a Paris School of Economics munkatársa.

A szakemberek négy évvel szakítás előtt és négy évvel szakítás után is vizsgáltak egyes résztvevőket, és kiderült, hogy közérzet szempontjából nincs jelentős változás, vagyis a korábbi életritmus hamar visszatér. A kutató ugyanakkor azt is kiemelte, hogy négy évnél hosszabb periódusról egyelőre nincs információjuk, így nem tudni, hogy boldogság- és elégedettségérzetünk hogyan változik hosszútávon.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/gyerekboldogsag