„Egészen meglepő módon a kutyák képesek arra, hogy egy ember viselkedésének részleteire is emlékezzenek, még akkor is, ha nem számítanak arra, hogy tesztelésre kerül memóriájuk. Mindez azt mutatja, hogy több a hasonlóság az állat és az ember között, mint gondolnánk” – mondja a kutatást vezető Claudia Fugazza, a budapesti ELTE (MTA kutatócsoport) etológus szakembere.
Állatbolondoknak itt a legjobb karácsonyi ajándék Amerikából [1]> [2]
„A kutya azon kevés fajok közé tartozik, amelyet okosnak tart az ember, mégis meglepődünk, amikor kiderül, hogy hasonló mentális képességekkel rendelkeznek, mint mi, hiába van köztünk jelentős evolúciós távolság” – teszi hozzá a kutató, akinek anyaga a Current Biology című szaklap friss számában került publikálásra.
A víz jelenti a jövő életminőségét - hogy állunk ma? [2]> [3]> [4]> [5]
A „Do as I Do” nevű tréningprogram keretén belül a kutyáknak lehetőségük nyílik arra, hogy végig nézzék, amint az ember végrehajt egy feladatot, majd ezután maguk is elismétlik az adott cselekvéssort. Például a gazdi ugrik, majd kiadja az utasítást: „Do as I do” (tégy úgy, ahogy én), és a kutya ennek megfelelően maga is ugrik. Az, hogy a kutyák ezzel a módszerrel képezhetők, nem csak arra utal, hogy az emberhez hasonló epizodikus memóriával rendelkeznek. Kiderült ugyanis, hogy a kutyák akkor is emlékeznek arra, hogy mit csinált az ember, ha nem jutalmazzák őket a feladat végrehajtásáért.
Úgy néz ki tehát, hogy ez a fajta epizodikus memória nem az ember, de nem is csak az emberszabásúak sajátja: vélhetően több faj is hasonlóképp működik, mint mi e téren.