Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

A nagyvárosokban élők vérnyomása magasabb

A légszennyezés és a közlekedési zaj hosszú távon összefüggésbe hozható a magas vérnyomással – derül ki a témában készült legnagyobb kutatásból, melyben 41.000 beteget vizsgáltak öttől kilenc éven keresztül.

A kutatás szerint – melyet a European Heart Journal című kiadványban publikáltak – azonos korú felnőtteknél a szennyezettebb környezetben lakók körében gyakoribb a magas vérnyomás, mint a tisztább helyen letelepedőknél. A megnövekedett kockázat az elhízottsággal megegyező mértékű. A magas vérnyomás a legfőbb oka az idő előtti elhalálozásnak. A jelen kutatás az első, mely a légszennyezés és közlekedési zaj hatását is vizsgálta, s az eredmények alapján a közlekedési zaj is összefüggésbe hozható a magas vérnyomással.

A kutatásban – mely a European Study of Cohorts for Air Pollution Effects projekt része volt – 41.072 lakos vett részt Norvégiából, Svédországból, Dániából, Németországból, és Spanyolországból. A tanulmány kezdetén senkinek nem volt magas vérnyomása, míg a követés során 15 % számolt be róla. 2008 és 2011 között a kutatók a levegő szennyezettségét két hetes periódusokban mérték (így a szezonális hatásokra is fény derülhet). Filterekkel sikerült a különböző részecskéket (PM) méretük alapján csoportosítani: PM10 (10 mikron alatti), PM2.5 (2.5 mikron alatti), PMcoarse (PM10 és a PM2.5 különbsége) és PM2.5 absorbance (korom szemcsék). A méréseket a vizsgált régiók 20 különböző pontjain végezték, míg a nitrogén-oxidokat 40 helyen. Emellett a közlekedési forgalmat és zajt is figyelembe vették.

Ezért jó szappannal hajat mosni>>>     [1]

Az eredmények alapján a PM2.5 minden 5 µg/m3-e után 22 %-kal növekszik a magasvérnyomás rizikója a kevésbé szennyezett területekhez képest. A magasabb korom tartalomhoz is nagyobb kockázat társul. A közlekedési zaj tekintetében a zajosabb utcák (az átlagos éjjeli hangerősség 50 decibel feletti) lakóinál a magas vérnyomás esélye 6%-kal magasabb a csendesebb területen élőkéhez képest (itt az átlagos éjjeli hangerősség 40 decibel). „Az eredményeink alapján a magas vérnyomás és a légszennyezettség közti összefüggés kimutatható” – nyilatkozta Barbara Hoffmann, a düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem professzora, a vizsgálat vezetője. „A közlekedési zaj és a szennyezettség forrása gyakran közös, azonban a vizsgálat során a légszennyezettséggel való kapcsolat a zaj nélkül is fennállt. Ez fontos, hiszen a zaj- és légszennyezés megelőzése különbözik.” „Az összefüggés a jóval az európai légszennyezés határértékei alatt is megfigyelhetők, mely aggasztó eredmény. Ezek szerint a jelenlegi törvények nem védik az embereket a légszennyezettség kedvezőtlen hatásaitól.” A szennyezettség Közép- és Dél-Európában (Németország, Spanyolország) magasabb, mint a skandináv országokban (Norvégia, Svédország, Dánia). A közlekedési zaj és forgalom Svédországban és Spanyolországban volt a legmagasabb.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/nagyvarosi-vernyomasok