Korábbi kutatások rámutattak arra, hogy a család magasabb társadalmi- és gazdasági státusza jó hatással van a gyermek táplálkozási szokásaira, az alvás minőségére, a szomszédokkal való jó viszony ápolására valamint szélesebb lehetőséget teremt a testmozgás gyakorlására és a szociális készségek fejlesztésére. Matthew Andersson szociológus, a Baylor University adjunktusa azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a szülő- és gyermek közötti szoros kötelék hasonlóan szükséges a gyermekek fejlődésének érdekében.
A vezető halál ok háttere: tesztelje most, Ön érintett lehet-e? [1]
1995-ben 2500 fő, 25 és 75 év közötti felnőttnek tette fel a kérdést, hogy hogyan bántak velük a szüleik gyermekkorukban, majd mintegy két évtizeddel később az utánkövetéses vizsgálatban 1700 fő vett részt, akiknek középkori egészségügyi állapotát vizsgálta. Arra a következtetésre jutottat, hogy a gyermekkori visszaélés és rossz bánásmód hosszú távon is rossz kihatással van az egészségre.
Az alacsonyabb társadalmi rétegeknél is ugyanúgy megfigyelhetőek a szoros kötelék előnyei. Bár sajnálatos módon egy korábbi vizsgálatból az derült ki, hogy az alacsonyabban iskolázott és anyagi gondokkal küszködő családoknál a szülők gyakrabban alkalmaznak erőszakot gyermekeiken, mely a köteléket gyengíti.
Az ilyen családokban nincs rendszeres étkezés, mely a cukros és zsíros ételek fogyasztásának valószínűségét növeli. Nincsen rendszer az alvásban és a napi rutinban, így nem alakulnak ki szokások, melyek hozzájárulhatnának az egészséges fejlődéshez. Továbbá kimutatható volt a gyulladásos állapotok és betegségek nagyobb arányú előfordulása. A gyermek jóléte szempontjából tehát elengedhetetlen szupportív tényező a megfelelő kapcsolat a szülőkkel, a meleg otthon megteremtése, függetlenül a család társadalmi státuszától.