Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Lépcsőzéssel is tehetünk a demencia ellen

Semmi újdonság nincs abban, hogy a rendszeres testmozgás jót tesz az egészségnek. Az Edith Cowan Egyetem friss kutatása azonban azt mutatja, hogy már egy olyan egyszerű, hétköznapi rutin, mint a lépcsőzés is hatékony eszköz lehet a kognitív képességek gyengülése ellen.

„Az a fajta excentrikus mozgás, amelynek során az izmok inkább nyúlnak, mint rövidülnek, komolyabb agymunkát igényel, ilyesformán pedig a demencia tüneteit is késlelteti. A lépcsőzés pont ebbe a kategóriába tartozik, tehát idős korban érdemes kerülni a liftet, amikor csak lehet” – mondja a kutatást vezető Ken Nosaka professzor. A kutatás során 26 férfit vizsgáltak, akiknek életkora 60 és 76 év között alakult. Az alanyok közül volt, aki excentrikus, míg más koncentrikus gyakorlatsorokban vett részt 12 héten keresztül. A résztvevők egészségét folyamatosan figyelemmel kísérték, és a kutatás végén bebizonyosodott, hogy az excentrikus gyakorlatok pozitívabb hatással voltak az alanyokra, mint a koncentrikus mozgásformák.

Egy másik kutatás során, amelyet a szakemberek szintén megvizsgáltak, túlsúlyos idős hölgyek lépcsőztek folyamatosan hetente kétszer, és a lefelé lépcsőzők jobb általános egészségügyi eredményekkel zárták a kísérletet, mint a felfelé lépcsőzők. Egy perthi idősek otthonában hasonló kísérletre került sor: a lakók 12 héten keresztül excentrikus mozgásformákat végeztek, vagyis lefelé lépcsőztek, leültek, lejtőről gyalogoltak lefelé, lehajoltak többször is. Ezek a gyakorlatok az idősek szervezetét és anyagcseréjét kevésbé terhelték meg, viszont komolyabb agymunkát igényeltek, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a demencia elkerülhető legyen.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/memoria-lepcso