Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Szívroham után jön a depresszió?

Bár a depresszió, a stressz és a kimerültség közismerten fokozza a szívroham kockázatát, az egy szívrohamot már túlélt betegek nem feltétlenül kapják meg a szükséges kezelést ezekre az állapotokra.

Az Európai Kardiológus Társaság athéni kongresszusán közzétett svéd kutatásba több mint 800 hetvenöt éven aluli, 62 év átlagéletkorú személyt vontak, akik mindegyike átesett már egy szívrohamon. A kutatók ezt a csoportot hasonlították össze egy hasonló életkorú, de szívrohamot nem szenvedett emberek csoportjával. Az eredmények azt mutatták, hogy a szívrohamos csoport tizennégy százaléka tapasztalt depressziós tüneteket, míg ez az arány a kontroll csoportban csak 7 százalék volt. A depresszió vagy a kimerültség tünetei a szívroham dupla kockázatával hozható összefüggésbe, bár a mostani tanulmány nem bizonyított ok-okozati összefüggést a kettő között.

Monitortól fáradt szeme 2 perc törődést érdemel> > >   [1]

Ennek ellenére a depresszióban szenvedő, szívrohamon átesett betegek mindössze 16 százalékának írtak fel antidepresszáns gyógyszert, míg a kontroll csoport depressziós betegeinek 42 százaléka szedett vényköteles antidepresszánst. A kutatók azt is hozzátették, kicsi a valószínűsége, hogy a kezelés tekintetében kimutatott szakadékot tanácsadással hidalták volna át. Az is kiderült, hogy a szívrohamos betegek a kontroll csoport tagjainál nagyobb valószínűséggel voltak kitéve stressznek az otthonukban (18 illetve 11 százalék) és a munkahelyükön (42 illetve 32 százalék). A kutatás tanúsága szerint még az otthoni stressz mérsékelt szintje is összefüggésbe hozható a szívroham kétszer magasabb kockázatával.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/depresszio-szivroham