Amint azt a kutatást vezető dr. Dougal Hargreaves, a londoni University College gyerekgyógyásza kifejtette, már korábbi kutatások is rávilágítottak a tényre, miszerint a tizenéves korban elhanyagolt egészségügyi problémák akár magatartásbeli gondokhoz is vezethetnek ennél a korosztálynál.
A Pediatrics című lapban közzétett vizsgálat során a szakemberek 14 800, átlagosan 16 éves fiatalt kísértek figyelemmel, akik először 1994-1995 között, majd később 2008-ban – nagyjából 30 éves korukban – válaszoltak egy-egy kérdőív kérdéseire. Az első kérdőív idején a tinédzserek 19 százaléka számolt be arról, hogy van valamilyen egészségügyi gondja, amire nem kap kezelést. Ez lehetett például bőrprobléma, fejfájás, asztma, cukorbetegség vagy epilepszia, de akár szorongás, a depresszió vagy egyéb mentális betegség is. Ha ezek bármelyikét nem kezdik el időben kezelni, később maradandó problémák léphetnek fel.
A felmérésből kiderült, hogy azok a felnőttek, akik tizenévesen nem részesültek megfelelő egészségügyi ellátásban, 52 százalékkal nagyobb arányban szembesültek a mindennapjaikban különféle nehézségekkel, és 27 százalékkal nőtt meg esetükben a betegségek, 36 százalékkal a depresszió, 30 százalékkal az öngyilkos gondolatok előfordulásának mértéke. A vizsgálat legmeglepőbb eredménye az volt, hogy a tinik egészségi állapotának elhanyagolása minden társadalmi rétegben előfordult, és a betegség kezelésének hiánya csak ritkán történt anyagi okokból kifolyólag. Gyakran csupán nemtörődömségről van szó, vagy arról, hogy a tizenévesek nem szívesen mennek orvoshoz, szégyellik magukat, és zavarban vannak, ha a testükről kell beszélniük egy idegennek.
A szakemberek szerint fontos lenne, hogy a szülők, az iskola, a média, az egészségügy és a kisebb közösségek egyaránt figyelmet fordítsanak a tizenévesek egészségügyi állapotára, hogy ne csak akkor forduljanak orvoshoz, amikor már súlyos a helyzet.