Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Gyógynövényekkel a pajzsmirigy egészségéért

A pajzsmirigyzavarok számtalan embert érintenek Magyarországon, mégis a legtöbben nincsenek tisztában azzal, problémájukra való kezelést mely gyógynövényekkel lehetne kiegészíteni.

Barátcserje

A nők számára bizonyára nem ismeretlen a barátcserje, melyet általában kapszulaként lehet beszerezni. Leggyakrabban menstruációs problémák és teherbeesési nehézségek során alkalmazzák – hiszen fokozza a progeszteron termelődését és csökkenti a prolaktin szintet-, de egyre többen számolnak be a pajzsmirigyre gyakorolt kedvező hatásáról is. Azon belül is a szerv autoimmun gyulladása és az abból adódó problémák esetén használják, méghozzá kúraszerűen, 3 hónapig. Fontos! Terhesség, szoptatás időszaka alatt nem alkalmazható!

Vízi peszérce

Az Ázsiából és Észak-Amerikából származó, vízi területeket és lápos részeket kedvelő vízi peszérce remek segítségnek bizonyul a pajzsmirigy túlműködést illetően, hiszen hatással bír a pajzsmirigy hormonjainak termelődésére, valamint a jódfelhasználásra is. Az agyalapi mirigyen keresztül komoly befolyást gyakorol továbbá a nemi mirigyek működésére is, így menstruációs problémák és meddőség ellen is javasolják. Leginkább teaként ajánlják, viszont terhesség alatt, pajzsmirigy megnagyobbodása és alulműködése esetén kerülendő!

Hólyagmoszat

A hólyagmoszat egyre nagyobb népszerűségnek örvend a pajzsmirigy alulműködés kezelésében, ugyanis jelentős jódtartalmánál fogva mérsékli a pajzsmirigy alulműködést és a golyvát. Fontos tudni azonban, hogy csakis jódhiány okozta pajzsmirigyzavarnál alkalmazható, hiszen más esetben többet árthatunk vele, mint használnánk. Ezt leszámítva remek gyógynövényként tartják számon, hiszen moszatként kiváló ásványi anyag forrást jelent, így összességében hozzájárul a jó közérzethez és fokozza az anyagcsere folyamatokat, tehát némi fogyást is előidézhet. Magyarországon főleg táplálékkiegészítő kapszula formájában kapható!

Indiai csalán

A fogyókúrás szerként is elhíresült indiai csalánt már az ősidők óta használják, hiszen remek közérzetet biztosít. AMP molekula tartalmánál fogva pajzsmirigy alulműködés és annak tünetei ellen is kiváló, ugyanis serkenti a pajzsmirigy hormonok termelődését, és fokozza az anyagcsere folyamatokat, így a zsírsejtekkel folytatott harcban is segít. Mindemellett javítja a keringést, ráadásul egyesek szerint még a cellulit ellen hatásosnak bizonyul!

Citromfű

A citromfű az egyik leggyakrabban használt gyógynövény, ami nem is csoda, hiszen számtalan problémára gyors megoldást nyújt. A kellemes illatú növényt elsősorban élénkítőként, depresszió ellen, gyomorbántalmak, és fertőtlenítőként javasolják, ám tanulmányok szerint fenolsavjainak köszönhetően a pajzsmirigy túlműködésen is segít, mivel megakadályozza a pajzsmirigyet stimuláló antitestek termelődését. Kellemes íze miatt általában teaként fogyasztják. 1 csapott teáskanálnyi mennyiséget forrázunk le 2 dl vízzel, 15 percig lefedve ázni hagyjuk, majd leszűrjük. Ha 1-2 percig főzzük, akkor erősebb hatást vált ki. Ajánlott napi adagja 1 csésze tea (2 dl) reggel és este.

Közönséges és tejoltó galaj

A mirigyrendszer működésének javítására a hazánkban is gyakori közönséges és tejoltó galaj gyógynövényeket is ajánlja még a fitoterapeuta. Szinte hasonló jó tulajdonságokkal rendelkezik mindkét galajféle: enyhén vízhajtó, görcsoldó hatású, kiváló veseműködés javítására, illetve gyulladáscsökkentő húgyúti gyulladásoknál és epehólyag gyulladás esetén is. Az egész mirigyrendszer védelmére heti 2-3 csésze tejoltó galajból készült tea ajánlott. Pajzsmirigyproblémákra, alul- és túlműködés esetén is egyaránt jótékony hatású napi 1 csésze közönséges galaj tea is, melynek hatékonyságát fokozhatjuk, ha hosszabb ideig lassan kortyolgatva fogyasztjuk és nyelés előtt még gargalizálunk is vele- teszi hozzá dr. Csókáné Török Orsolya, a Budai Endokrinközpont fitoterapeutája.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/gyogynovenyek-pajzsmirigy