Több táplálkozási szakértő úgy véli, hogy a túlzott mennyiségű cukor bármilyen forrásból hozzájárulhat az elhízáshoz és a diabétesz kialakulásához, ezért a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup kiemelése elvonhatja a fogyasztók figyelmét a más cukorfélék által jelentett egészségügyi veszélyekről. Azok az emberek például, akik a természetes nádcukorral ízesített üdítőitalokat fogyasztják, ugyanúgy kárt okoznak saját maguknak, mint azok, akik túl sokat fogyasztanak a magas fruktóztartalmú kukoricasziruppal édesített üdítőket fogyasztók – állítja Mario Kratz, a seattle-i Washington Egyetem orvosi karának munkatársa. „A kutatások azt bizonyítják, hogy a normál, háztartási cukor semmiben sem különbözik a magas fruktóztartalmú kukoricasziruptól” – mondta Kratz. „Egyformán károsak, ha cukrozott üdítőitalokban fogyasztjuk ezeket.”
Egyes kutatók, köztük Shreela Sharma, azonban továbbra is kitartanak amellett, hogy a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup egyedi veszélyt jelent az egészségünkre. Attól tartanak, hogy az emberi szervezet másképp dolgozza fel a magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, mint a normál cukrot, és ez a feldolgozási módszer nagyobb mértékben hozzájárul az elhízáshoz és az ezzel összefüggő betegségekhez, például a diabéteszhez és a szívbetegséghez. „Ha a kalóriákról van szó, a cukor csak cukor, de amikor a szervezet anyagcseréjéről van szó, a testünk nem egyformán dolgozza fel ezeket a cukrokat” – magyarázta Sharma, a Texasi Egyetem orvosi karának dietetikusa. „Véleményem szerint ezek a kis eltérések végül jelentős különbséggé adódnak össze.”
Ezt az elméletet kérdőjelezik meg azonban újabban egyes szakértők, akik úgy vélik, hogy az élelmiszerekben használt hozzáadott cukrok tulajdonképpen egyforma hatást gyakorolnak. Jennifer Temple, a New York-i Buffalo Egyetem táplálkozási szakértője szerint a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup majdnem teljesen megegyezik egyszerű cukorösszetételében a cukorral és a mézzel. „Szerintem nincs valódi különbség a cukor és a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup között” – mondta Temple. „A magas fruktóztartalmú kukoricaszirup feldolgozottabb, de az általunk használt cukrok többsége szintén finomított és feldolgozott.” Ráadásul Claudia Perkins, a Texas A&M Health Science Center Diabetes Education Program kutatója szerint a kutatások azt sem bizonyították eddig, hogy a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup másképp hatna az emberi szervezetre, mint más hozzáadott cukorforrások. „Nincs elegendő tudományos bizonyíték arra, hogy a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup okozná az étvágynövekedést vagy a testzsír mennyiségének növekedését, vagy hogy a szervezet anyagcseréje másképp dolgozná fel, mint más édesítőszereket” – mondta Perkins.