Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Ha túl fiatal az apa

A férfi szaporítószervek csak a serdülőkor lezárultával működnek megfelelően, így a tinédzserek hímivarsejtjeiben még több DNS-mutáció figyelhető meg. Korai gyermeknemzés esetén ez 30 százalékkal nagyobb kockázatot jelent az olyan veleszületett rendellenességekre nézve, mint az autizmus, a skizofrénia vagy a nyitott gerinc.

A Cambridge Egyetem munkatársai szerint a pubertás után még néhány évre van szükség ahhoz, hogy a férfi szaporítószervek megfelelően működjenek, máskülönben az utódok súlyos következményekkel szembesülhetnek. A szakértők 12 és 19 év közötti kamaszok spermáját vizsgálták meg, és arra a következtetésre jutottak, hogy csaknem harmadával több benne a mutáció, mint a huszonéves felnőtteknél. Érdekesség, hogy a férfiak ivarsejtjei hatszor annyi DNS-mutáción mennek keresztül tizenéves korban, mint a nőké.

A Proceedings of the Royal Society B című szakfolyóiratban megjelent eredmények alapján a férfiak a húsztól harmincegynéhány éves korukig produkálják a legjobb minőségű spermát, a negyedik ikszhez közelítve pedig ismét nő a mutáció veszélye. A kutatást vezető Dr. Peter Forster elmondta, hogy az összefüggés megmagyarázhatja, miért olyan sok a születési rendellenesség a tinédzser párok csemetéinél. Mutációról akkor beszélünk, ha sejtosztódáskor hiba csúszik a DNS-átírási folyamatba. A sejtosztódás ebben az esetben az a folyamat, amelynek során a férfi génanyag a spermába kerül, amely megtermékenyíti a petesejtet, majd a zigóta a szülők együttes tulajdonságait kombinálva kialakítja az utód szervezetet.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/tizeneves-apukak