Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

Képtelen lefogyni? Ezek állhatnak a hátterében

Számtalan nő és férfi állandó, illetve vissza-visszatérő problémája a súlya, ugyanis bárhogy is igyekeznek, képtelenek megszabadulni a felesleges kilóktól. Sokszor hiába a divatos diéták és a mozgás, az álomalak elérése lehetetlen célnak tűnik.

Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája azokat az okokat vette sorra, amelyek megakadályozhatják a fogyást.

PCOS, inzulinrezisztencia

Manapság egyre több nőnél diagnosztizálnak inzulinrezisztenciát, amit a cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. Hogy megértsük a betegséget, tudni kell, hogy az inzulin szerepe az, hogy ha megemelkedik a vércukorszint, akkor azt visszaállítja a normális tartományba. IR esetén a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinra, és hogy megfelelő legyen a vércukorérték, a hasnyálmirigy a kelleténél több inzulint termel, hogy a sejtbe a cukor bekerülhessen - mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont specialistája. A megemelkedett inzulinszint hatására azonban a petefészek működése is zavart szenved, és kialakul a PCOS. Ekkor a petefészek túl sok androgén hormont termel, és ez megakadályozza a normál tüszőérést-és repedést, így kisebb-nagyobb ciszták alakulnak ki a petefészekben. Sajnos az állapot jelentős túlsúlyt eredményezhet. A legújabb kutatások szerint a magyarázat erre az, hogy PCOS esetén nem termelődik elegendő adiponectin, mely a zsír és a cukor feldolgozásáért lenne felelős.

Cukorbetegség

Az inzulinrezisztencia kezeletlen esetben könnyen 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet, mivel a magas inzulinszint miatt az illetőt gyakrabban kínozza éhség, ezért is jár sokszor kéz a kézben az elhízás és a cukorbetegség.

Pajzsmirigy alulműködés

Amennyiben valaki nem képes megszabadulni a súlyfeleslegétől, akkor érdemes pajzsmirigyzavar irányába is kutakodni, mivel annak alulműködése is gyakran jár elhízással. Ennek oka, hogy a szerv alulműködése esetén az anyagcsere lényegesen lelassul, aminek következtében egyre több zsír rakódik a betegre. Az állapotra jellemző még továbbá az állandó fáradtságérzés, alacsony pulzus, bőrszárazság, illetve gyakori székrekedés.

Cushing-kór

A Cushing-kór és a szindróma is a mellékvesekéreg kortizol nevű hormonjának túltermelődése. Tünetei közül a zsíranyagcsere zavara miatt a legjellemzőbb a toka, valamint a púp megjelenése, valamint a hasi elhízás. Emellett a beteg tapasztalhatnak még férfias hajhullást, illetve a test más részein fokozott szőrösödést. Bár a Cushing-kórt és a szindrómát gyakran szinonimaként emlegetik, különböző állapotokról van szó, ugyanis az előbbinél a háttérben az agyalapi mirigy daganata áll, míg ha más, akkor a szindróma a megfelelő elnevezés.

Prolaktin túltermelődés

A prolaktin túltermelődés, azaz a hiperprolaktinémia nem csupán a női meddőség egyik gyakori okozója, hanem a túlsúlyé is. A prolaktinnak alapvetően a szoptatásban van nagy szerepe, hiszen a tejelválasztást segíti. A hormon túltermelődésének hátterében állhat stresszes időszak, gyógyszerek mellékhatása, de akár a hipofízis daganata is. További tünetekként jelentkezhetnek menstruációs zavarok, csökkent libidó, illetve terhesség nélküli, emlőkből való tejcsorgás.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/fogyasra-keptelenseg