Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://vital.hu)

A női főnökök gyakrabban depressziósak

Egy friss kutatás szerint a főnöki beosztás hatására megnő a depresszió kialakulásának esélye, ám mindez csupán a nők körében igaz, férfiak esetében már nem.

Amint azt a kutatást vezető Tetyana Pudrovska, a Texas Egyetem szociológusa kifejtette, azok a nők, akiknek hatalom van a kezében, vagyis felvesznek alkalmazottakat, elbocsátanak dolgozókat és befolyásolják azt, hogy kinek mennyi legyen a fizetése, gyakrabban szenvednek depressziótól, mint azok, akiknek a birtokában nincsenek ilyen eszközök. Férfiak esetében viszont mindez éppen ellenkezőleg történik, ott azok, akiknek hatalma van mások felett, ritkábban produkálnak depressziós tüneteket.

A kutatás során több mint 1500 középkorú nőt és 1300 hasonló életkorú férfit kísértek figyelemmel, akik mind egy wisconsini iskolában érettségiztek, és az eredmények azt mutatták, hogy a magasabb képzettségű, magasabb jövedelmű és magasabb beosztásban dolgozó nők ugyan elégedettebbek a munkájukkal, mint azok, akik mások beosztottjaként dolgoznak, ugyanakkor rosszabb mentális állapotban is vannak.

A szakember szerint ennek oka az lehet, hogy a felelős pozícióban levő nők sok személyek közötti feszültséget élnek át, gyakran találják magukat szemben negatív sztereotípiákkal és előítéletekkel, sokszor elszigeteltséget élnek át, a beosztottak, kollégák és feleltessek részéről pedig gyakran ellenállásba ütköznek. A vezető beosztásban levő nőkre gyakran úgy tekintenek, mint akik nem elég határozottak és magabiztosak, ellenben ha magukban hordozzák ezeket a tulajdonságokat, akkor pedig azzal bélyegzik meg őket, hogy túl férfiasak. Ezek hatására nem csoda, ha állandó stresszben érzik magukat, a stressz pedig számos negatív következménnyel jár rájuk nézve, melyek közül egyik a depresszió kialakulása.

A Journal of Health and Social Behaviour című lapban közzétett vizsgálat készítői szerint fontos lenne megszűntetni a nemi diszkriminációt, illetve a női vezetők ellen kialakult előítéletet, mert ezzel számos egészégkárosító következményt lehetne megszüntetni.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://vital.hu/noi-fonok-depi